Sarp sınır kapısında corona virüsü nedeniyle tedbirler arttırıldı

Gürcistan’da görülen corona virüsü sonrası Türkiye Gürcistan arasında Sarp Sınır Kapısı’nda güvenlik önlemleri artırıldı. Türkiye giren her vatandaş termal kameralardan geçerek ülkeye giriş yaparken, Batum başkonsolosluğu ise tır sürücülerinin Gürcistan’a giriş esnasında pasaport ibrazı uygulamasına geçildiğini ifade edildi.

Corona virüsü tehlikesi tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye’de virüse karşı tedbirler artırıldı. Sarp Sınır Kapısından giriş çıkış yapan yolcular, termal kameralarla taranarak görevli sağlık personelince kontrolden geçiriliyor.Öte yandan Sarp Gümrük Muhafaza Gümrük Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Koronavirüs tehlikesine karşı alınan tedbirler kapsamında tır sürücülerinin Türkiye’ye girişi esnasında pasaport ibrazı uygulamasına geçildi. Sarp Sınır Kapısında görevli sağlık ekibinde görevli Caner Aslan, tedbir amaçlı termal kamera sistemi kurulduğunu ifade etti.

Corona virüsünün en temel belirtisinin yüksek ateş olduğunu ifade eden Aslan, “Termal kameralarının amacı ateşli hastaları tespit etmek. Ateş gördüğümüz hasatlarda diğer belirtileri de sorguluyoruz. Polis noktasından önce bir birim kurarak bu çalışmaları yapıyoruz. Tır sürücüleri de bu uygulamaya tabiler. Bizim yolculara yaptığımız muayeneleri tır sürücülerine de yapıyoruz.  Bu zaman kadar herhangi bir vakaya rastlamadık” dedi.

Olası bir hastayı izole edecekleri bir bölümlerinin olduğunu kaydeden Aslan, “ Vaka bulgusu bir kişi olduğunda bu kişiyi maskesini takarak bu izole bölgeye alıyor sonrada ilgili sağlık birimlerine teslim ediyoruz. Onlarda sağlık bakanlığının yayınladığı bildirge doğrultusunda uygun hastanelere çabucak sevklerini yapacaklar.

Sarp Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürü Tahir Demir de diğer kapılarda olduğu gibi Sarp Sınır Kapısında da tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Demir, “Tehlikenin farkındayız, içişleri bakanlığı, sağlık bakanlığımız, ticaret bakanlığımız koordineli olarak gerekli önlemler alındı. Geçişlerde gecikmelere mahal bırakmaksızın, hızlı bir şekilde akışı sağlamaktayız. Termal kameralarla sağlık bakanlığımız personelleriyle gerekli kontroller yapılmakta. Günlük 500 tır kapasitesi ve küçük araç trafiğine aynı şekilde devam etmekte. Ülkemizden Gürcistan’a çıkışlar aynı zamanda Gürcistan’dan ülkemizde girişler titizlikle kontroller yapılarak geçişler sağlanmaktadır” dedi.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Batum Başkonsolosluğu resmi sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Tır sorucularının kimlikli geçiş yerine pasaport ibrazı uygulamasına geçildiğini ifade edildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi,”Koronavirüs tehlikesine karşı alınan tedbirler bağlamında, 26.02.2020 tarihi Gürcistan saati 23.30 itibariyle TIR şöförlerinden Gürcistan’a giriş esnasında pasaport ibrazı uygulamasına geçilmiştir. Şu an için son 21 gün içerisinde Çin, İran, Güney Kore ve İtalya’ya seyahate dair pasaportlarda vize/kaşe bulunması halinde Gürcistan’a girişe izin verilmemektedir. Koronavirüs önlemleri ile ilgili uygulamalar sürekli güncellenmekte olduğundan değişiklikler olabileceğini de dikkatinize sunarız. Saygıyla duyurulur”. – AVBM

Bu haber 19.434 kez okundu.