Şampiyon Boğa RASGOW 45 Bin TL’ye Satıldı

         Artvin yöresinde düzenlenen boğa güreşlerinde şampiyon olan 650 kg ağırlığındaki ‘Rasgow’ adlı boğa, sahibi tarafından 45 bin liraya satıldı.

Boğayı alan Ramazan Eksilmez, “Güreşler için hem alt yapıyı yetiştirmek için ve hayvan beslemek bir tutku benim için” dedi.

Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri, bölgede büyük bir sektör oluşturuyor. Baş, başaltı, büyük-orta, küçük-orta, ayak ve deste olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri de bölgede yoğun ilgi görüyor.

Geçtiğimiz yıl 38’incisi düzenlenen Artvin Kafkasör ve Borçka Ozmal(Osmanlı) Köyünde Festivali öncesinde kentte boğa transferleri de başladı. Daha önce yapılan boğa güreşlerinde birçok kez birinci olan, şimdiki kloşu 650 kilogram ağırlığındaki, 7 yaşındaki ‘Rasgow’ adlı boğa, fiyatların 45 ila 60 bin lira arasında değiştiği kentte rekor fiyatla alıcı buldu. Boğa sahibi Hızır Çavuşoğlu, ‘Rasgo’yu, 45 bin lira karşılığında Borçka ilçesinde Ramazan Eksilmez’e sattı.

Baş Orta kategorisinde, Kafkasör Festivali olmak üzere bölgede düzenlenen güreşlerde Türkiye şampiyonasında birincilikler elde etti.

Boğacılığın bir tutku olduğunu ifade eden Hızır Çavuşoğlu, “Boğacılık bize atalarımızdan kalma bir armağandır. Onlarla zaman geçirmeyi çok seviyorum. Bu bir tutku benim için” dedi.

Yapılan transferle, Borçka, Demirciler Köyü Azure Mevkisine getiren Ramazan Eksilmez, 2 ayrı bölümlerde, alt yapı ve güreş tutacak hayvan dışında Rasgow’a özel odada bağladı.

Kendi  imkanları ile güreş tutacak boğalar dışında sağım ve kurbanlık hayvanlar ile çok sayıda hayvan besliyor, eşi ise, hayvanlara takılan isimleri bir bir sayarken, yörede hayvan beslemekle evin geçimine katkı sağladığını ifade etti. – BÜLENT ATASERT

Bu haber 9.132 kez okundu.