Saklı kalmış tarihi eser ile doğa harikası

Doğu Karadeniz’de, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait gün yüzüne çıkarılmayan çok sayıda tarihi eser onarılmayı bekliyor.

         Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Güreşen Köyünde bünyesinde barındıran bir çok tarihi eser ve saklı kalmış doğa harikası ile gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Köyün, Tek gözlü ve eğimli köprüsü XVIII. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tarihi eser kaderine terk edilmiş.

Bu tur köprüler, Doğu Karadeniz’de, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda kemer köprü, yüzyıllardır ulaşımda önemli görev üstlenmiş.

         Borçka, Güreşen Köyünde bulunan ve 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Köprü, halen yöre halkına hizmet veriyor. Köprünün bugüne dek tadilatı ve bakımı yapılmadığından, yan korkuluk duvarları yıkılmış, duvarın arasında incir ağacı çıkması ile tam bir çöküntüyü anlatan köprücünün içler acısı durumunu sergiliyor.

          Köyün Muhtarı Hasan Nalbant, köprünün onarımı için yaptığı müracaat sonrası Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü harekete geçerek, Köprü üzerinde inceleme yaptı.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş ve yardımcısı Özcan Cambaz ve beraberinde Köyün Muhtarı Hasan Nalbant, köy turizm potansiyelli. bugüne kadar gün yüzüne çıkarılmamış onlarca tarihi hazinemiz bulunuyor Güreşen Köyünde bunlardan biridir ifadeleri ile tadilat konusunda proje hazırlanacağını ifade etti. Yöre halkı ve özellikle öğrenciler, köprüden korku içinde geçtiklerini dile getirerek, yetkililerin köprünün, tadilatın yapılmasını istediler.

Güreşen Köyün Muhtarı ve ayni zamanda turizm mezunu Hasan Nalbant, Güreşen Madenli Mahallesi Su düşen mevkisinde saklı kalmış şelalenin gün yüzüne çıkarılması için harekete geçerek, İl Kültür Müdürlüğünden, turizme açılması için yardım isteyerek doğa harikasının havadan görüntülendirdi. Muhtar Nalbant, ”köyümüz, yeşilliği kendine has hayranlığı barındırıyor, saklı kalmış şelalesi doğa harikasının turizme açılması için ulaşıma açılacak olan ipek yoluna önemli katkı sağlayacağını ümit adıyorum, ifadeleri ile köyünün tarihi eserlerini ve saklı kalmış doğa güzelliklerinin tanıtımı konusunda öncü olacağını dile getirdi. – Bülent Atasert

Bu haber 2.482 kez okundu.