Rize-Artvin Havalimanı İnşaatında Umut Verici Gelişmeler Sürüyor

Türkiye’nin Denize İnşaa Ettiği 2. Havalimanı Olacak

Türkiye’nin denize inşaa ettiği ikinci havalimanı olma özelliğine sahip bulunan Rize-Artvin Havalimanı inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Rize-Artvin Havalimanı’nın en önemli kısmı niteliğindeki taş dolgu mendireğin yüzde 56’sı tamamlandığı öğrenilirken, havalimanının inşaatının planlandığından yaklaşık 2 yıl önce tamamlanarak hizmete gireceği ifade ediliyor.

Rize-Artvin Havalimanı Rize merkeze 34, Artvin’e 125, Hopa’ya 54 kilometre uzaklıkta, Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılmakta. Ülkemizin deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından Türkiye’nin bu nitelikteki ikinci havalimanı olacağını söyledi.

Türkiye’nin dev yatırımlarından biri olacak havalimanı yıllardır Doğu Karadeniz halkı tarafından dört gözle beklenen bir yatırım durumunda iken şimdi bu yatırımın bitmesi için aylar sayılmaya başlandı.

Rize-Artvin Havalimanı’nın en önemli kısmı niteliğindeki taş dolgu mendireğin yüzde 56’sı tamamlandı.

Konuyla ilgili olarak ulusal basın kuruluşlarına açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan temeli 2017’de atılan Rize-Artvin Havalimanı’ndaki çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, ulusal medya da bu haber gündem oldu. Haberde, “ Havalimanının Rize merkeze 34, Artvin’e 125, Hopa’ya 54 kilometre uzaklıkta, Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılmakta olduğunu anımsatan Turhan, buranın deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından Türkiye’nin bu nitelikteki ikinci havalimanı olacağını söyledi.

Turhan, Türkiye’nin dev yatırımlarından biri olacak havalimanının yıllardır bölgenin gündeminde olduğunu ve dört gözle beklendiğini vurgulayarak, buranın Karadeniz’in hırçın dalgalarına karşı korunabilmesi için önemli bir çalışma yapıldığını anlattı.

Rize-Artvin Havalimanı’nın en önemli kısmı niteliğindeki taş dolgu mendireğin yüzde 56’sı tamamlandı.

PLANLANANDAN 2 YIL ÖNCE AÇILACAK

Denize 85,5 milyon tonun üzerinde taş dolgu yapılacağına dikkati çeken Turhan, bu bakımdan projenin meşakkatli olduğunu dile getirdi.

Turhan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılış tarihinin sözleşmede 2022 olarak belirlendiğini ancak 2020 yılı sonunda hizmete alınmasının planlandığını bildirdi.

“DOĞU KARADENİZ’DE HAVA ULAŞIMI KESİNTİSİZ SAĞLANACAK”

Havalimanının Rize ve Artvin’in kent merkeziyle turizm potansiyeli olan ilçelerinin gelişmesine, ayrıca Doğu Karadeniz Bölgesi’ne komşu ülkelerle ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunacağını ifade eden Turhan, Trabzon Havalimanı’na yedek meydan olması özelliğiyle de buranın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin hava ulaşımının kesintisiz gerçekleştirilmesini sağlayacağını söyledi.

Rize Artvin Havalimanı Türkiye’nin dev yatırımlarından biri olacak.

Turhan, projede şu anda 242 ağır iş makinesiyle günde 100 bin ton taş dolgu yapıldığını belirterek şunları kaydetti:

“25 milyon ton taş dolgu mayıs ayı itibarıyla tamamlandı. Bunun 10,5 milyon tonu kategorik taş dediğimiz direkt mendireğin yapımında kullanılacak taştan oluşuyor. Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilen Türkiye’nin ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı’nda en önemli kısım niteliğindeki taş dolgu mendireğin yüzde 56’sı tamamlandı. Havalimanı altyapı tesisleri inşaatının tamamı düşünüldüğünde projenin yüzde 30’dan fazlası tamamlanmış durumda.”

Yaklaşık 45 bin metrekare kapalı alanı bulunan terminal binasının, yıllık 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde yapılacağına dikkati çeken Turhan, “Konu insan olunca, insana hizmet olunca bizim önümüzde hiçbir şey duramaz.” Dedi” ifadelerine yer verildi.

Rize-Artvin Havaalanı İnşaatına ilişkin gelen bu umut verici haberler Artvin halkını da mutlu ederken, Artvin halkı Trabzon Havalimanına göre çok daha yakın olan bu havalimanını kullanmak için ayları saymaya başladı bile. ÇP

Bu haber 889 kez okundu.