Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki Ardahan’da Rektörler Değerlendirme Toplantısına Katıldı


Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Fahrettin Tilki Ardahan’da Rektörler Değerlendirme Toplantısına Katıldı.

 “Yeni Nesil Üniversite Kavramı ve Üniversitelerde Dijital Dönüşüm Projesi” kapsamında Ardahan Üniversitesi ev sahipliğinde değerlendirme toplantısı tertiplendi. Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber’in koordinatörlüğünde düzenlenen toplantıya; Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdülhalik Karabulut, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım,  Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk katıldı.

Üniversitelerarası akademik ve eğitimsel işbirliklerinin öneminin vurgulandığı toplantıda, dijital çağın kapılarının aralanması ile eğitimde yeni yaklaşımların ortaya çıktığı, teknolojinin sunduğu imkanların değerlendirilerek daha paylaşımcı, katılımcı ve daha çok öğrenci odaklı eğitim prensiplerinin bilginin üretilmesi ve sunulması süreçlerinde geleneksel çizgiyi şekillendirdiğine dikkat çekildi.  Toplantıda ayrıca genç üniversitelerin ülkemiz yüksek öğretimindeki yeri ve önemi hakkında değerlendirmelere de yer verildi.

Farabi Değişim Programı

Toplantının ardından Ardahan Üniversitesi ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi arasında öğrenci değişimine olanak sağlayan, “Farabi Değişim Programı Protokolü” imzalandı. Yükseköğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yararlanabileceği Farabi Değişim Programı sayesinde öğrencilere bir veya iki yarıyıl süresince kendi üniversiteleri dışında Türkiye’de bulunan başka bir üniversitede eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etme imkânı sağlanıyor.

Toplantı sonrasında katılımcılar, buz tutan Çıldır gölünde ‘Bulak’ yöntemi ile balık tutma ve Yalnızçam Kayak Tesislerinde kayak etkinliğine iştirak etti. – ÇP

Bu haber 3.349 kez okundu.