Okullar,  Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikalarını Aldı

         Artvin’de Okullar,  Düzenlenen Törenle Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikalarını Aldı.

Artvin’de, eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projesi kapsamında sertifika almaya hak kazanan okullara sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Valilik Çoruh Toplantı Salonunda düzenlenen törene, Vali Ömer Doğanay, İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci ile sertifika almaya hak kazanan okul müdürleri katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacı ve Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” ve Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedeflenmektedir.

İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, burada yaptığı konuşmada, çağdaş hizmet anlayışı ile her bireyin kişisel hijyen kurallarına uyması ve temiz bir çevrede yaşamasının sağlığın korunması açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Akalın, “Bu kapsamda çocuklarımızın hem sağlığının korunması hem de sağlık okuryazarlığının artırılması için ülkemizde Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile “Beyaz Bayrak Programı” ve “Beslenme Dostu Okul Programı” yürütülmektedir.” dedi.

Ardından İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Mehmet Ali Dündar tarafından “Sağlıklı Beslenme ve Hijyen” konulu bir sunum yapıldı.

Konuşmaların ardından 23 okula “Beyaz Bayrak” ve 8 okula “Beslenme Dostu Okul” sertifikası Vali Doğanay tarafından verildi.

Temizlik ve hijyenin önemine dikkat çeken ve okul müdürlerini tebrik eden Doğanay, öğrencilerin daha sağlıklı bir ortamda öğrenim görebilmeleri konusunda okul yöneticilerini duyarlı olmaları ve hijyene dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Doğanay, zaman zaman okulları teftiş edeceğini de ifade etti. Böylece proje kapsamında bugüne kadar 55 okul Beyaz Bayrak ve 33 okul ise Beslenme Dostu Okul sertifika elde etmiş oldu.

ÇP