MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğuna 33 Meslek Daha İlave Edildi    

  

        Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, 33 yeni meslekte MYK mesleki yeterlilik belgesi olma zorunluluğuna ilişkin açıklama yaptı.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada, “26 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” ile 33 yeni meslekte “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu getirilmiştir. Böylece zorunlu meslek sayısı 48’den 81’e yükselmiştir.

Bu süreçte, TOBB MEYBEM, 12 yeni meslekte kapsam genişletme sürecini tamamlamış olup, MYK Yönetim Kurulu onayını müteakiben kısa süre içerisinde söz konusu mesleklerde de sınav ve belgelendirme işlemlerine başlanabilecektir. Kapsam genişletme yapılan 10 meslekte sınav ve belgelendirme ücretlerinin tamamı geri ödenebilecektir.

Bu kapsamda aşağıda yer alan mesleklerde ön başvuruların alınabileceği ve sınav ve belgelendirme sürecine başlanabileceği hususunu bilgilerinize sunarız.

Ulusal Yeterlilik Ücretin Geri Ödenme Durumu; Alçı Levha Uygulayıcısı Seviye 3 Rev00  Ödeniyor; Devlet Teşviki, Alçı Sıva Uygulayıcısı Seviye 3 Rev00 Ödeniyor; Devlet Teşviki, İnşaat Boyacısı Seviye 3 Rev02 Ödeniyor; Devlet Teşviki, Alüminyum Kaynakçısı Seviye 3 Rev00 Ödeniyor; Devlet Teşviki, Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı Seviye 3 Rev00  Ödeniyor; Devlet Teşviki, Makine Bakımcı Seviye 5 Rev02 Ödeniyor; Devlet Teşviki, Metal Kesimci Seviye 3 Rev00 Ödeniyor; Devlet Teşviki, Metal Kesim Operatörü Seviye 4 Rev00 Ödeniyor; Devlet Teşviki, Metal Levha İşleme Tezgah İşçisi Seviye 3 Rev00 Ödeniyor; Devlet Teşviki, Metal Levha İşleme Tezgah Operatörü Seviye 4 Rev00 Ödeniyor; Devlet Teşviki, Matkap Tezgah İşçisi Seviye 3 Rev00 2018 yılına kadar ödenmiyor; AB hibesi , Matkap Tezgah İşçisi Seviye 4 Rev00 2018 yılına kadar ödenmiyor; AB hibesi” ifadelerine yer verildi.

ÇP