MACAHEL ZİRVEDE KAR 3 METREYİ GEÇTİ

            Borçka ilçesi Macahel-Camili Bölgesindeki zirvede 1900 rakımlı geçitte kar kalınlığı 3 metreyi geçti.

            Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanına sahip 1900 rakımlı Macahel-Camili bölgesinde 3 metreyi geçen kar kalınlığı bölge halkının gelir kaynağı haline geldi.

            Borçka’da UNESCO’nun koruma altındaki Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı Macahel-Camili doğal yaşlı ormanları, endemik bitkileri, tarihi camileri, saf Kafkas arısı ve kendine özgü kültürünün yanı sıra el değmemiş yaylalarıyla büyülüyor. Borçka ilçesindeki Gürcistan sınırında bulunan 1900 rakımlı Macahel-Camili bölgesinde kar kalınlığı 3 metreyi geçti. Bölgede 6 köyün bulunduğu ve ulaşımı oldukça zor olan bölgenin kış şartları da ağır geçiyor. Önceki yıllarda Camili geçidine yağan yoğun kar yağışı nedeniyle bölge yılın 6 ayı ulaşıma açık, diğer 6 ay ise kar nedeniyle ulaşıma kapalı oluyordu. Kara yolları, bölgedeki yolun sürekli açık olması için ihale açtı. Yöre halkından Osman – Mikail Önder kardeşler ve Kenan Kahya ihaleyi kazanarak çalışmalara başladı. Bölgeyi iyi bilen üç arkadaş, 42 kilometrelik yolu kış boyunca açık tutuyor. 3 arkadaş, yoğun kar yağışı sonrası 3 iş makinesi ve acil durumlar için bir adet kar motoruyla bölge halkına önemli hizmet veriyor.

Yolda kalan araçlara çekici hizmeti verip, mahsur kalanları iş makineleriyle kurtaran 3 arkadaştan Kenan Kahya, “Yağan karla hayat durma noktasına geliyor. Burada hayat zorlaşıyor. Bizde bu olumsuz koşullarda gece gündüz kar nedeniyle kapanan yolu açmaya çalışıyoruz. Yağan kar sonrası çığ tehlikesi nedeniyle çalışmalarımızı zorlasa da kısa sürede yolu ulaşıma açmayı başarıyoruz. Tüm kar çilesine rağmen Macahel-Camili tüneli projesinin hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi. – SERMİN AYDEMİR

Bu haber 3.064 kez okundu.