Köprüsüzlük çilesi nedeni ile mahalleden kaçış

            Mahallesinde köprü olmayan halk zorunlu olarak göç ediyor.

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Güreşen Köyü Suadiye Mahallesinde ulaşımı sağlayan köprü, taşan dere nedeniyle yıkılınca mahalle sakinleri evlerini terk etmeye başladı.

İlçenin Güreşen Köyü, Suadiye mahallesi sakinleri 10 yıl önce kendi imkanlarıyla yaptıkları köprü son yaşanan sellerde derenin taşmasıyla yıkıldı. Ulaşımın sağlandığı tek köprünün yıkılmasıyla köylünün yol sevinci kursaklarında kaldı.

Bölge halkından Hakan Tataroğlu, mahalledeki evinin eşyalarını taşırken yaptığı açıklamada “Mahallemize araç giremiyor. Kendi imkanlarımızla derenin üzerinden dereye düşme tehlikesini göze alarak yaya ancak geçebiliyoruz. Hastamız olduğunda zor anlar yaşıyoruz. Köye ulaşımı sağlayan köprümüzü dere aldı. Yerine derme çarpma menfezler konuldu. Üzerinden korku içinde eve gidiyoruz, şimdi ise evin eşyaların bir kısmını boşaltım ilçedeki kiralık eve taşınıyoruz. Konuyu İlçe yetkililerine en son olarak basın mensupların aracılığı ile anlattık, biz yine Artvin Valimize ve İlçe Kaymakamımıza ve ilgili birimlere, biz bu çileden kurtarmalarını istiyoruz” ifadelerini kulandı.

Diğer mahalle sakinleri ve yoldan geçenler ortak sözleri ise, ”bu asırda ulaşım çilesi yaşanmasına bir anlam veremediklerini ve sorunun çözümü için yetkililerin ilgilenmesini merakla beklediklerini” dile getirdiler. – GÖKHAN ÖZÇELİK

Bu haber 2.517 kez okundu.