Işık, “ Artık İstikrarı Sandıkta Halk Belirleyecek”

 

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Artvin’e geldi. Program kapsamında ilk olarak Artvin Valiliğini ve Artvin Belediyesini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Artvin Siyaset Akademisi kapanış dersine katıldı.

Burada 24 Haziran seçimlerine yönelik önemli açıklamalar yapan Işık, 24 Haziran Seçimlerinin Türkiye’nin küresel bir güç haline gelmesi adına hayati önem taşıdığını vurguladı.

Seçimlerin 24 Hazirana çekilmesiyle ilgilide açıklamalarda bulunan Işık, 24 Haziran seçimlerinin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk defa hayata geçtiği seçim olması dolayısı ile çok önemli olduğunu ve seçimlerden sonra ülkenin gündemini sürekli meşgul eden seçim tartışmalarının sonlaması adına da önemli olduğunu belirti.

Fikri Işık, AK Partinin kurulduğu günden itibaren 367 garabeti, 27 Nisan e muhtırası, parti kapatma davası gezi, gezi olayları, 17-25 Aralık süreci, Kobani olayları ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi pek çok olayla karşı mücadele ettiğini söyledi.

AK Parti’nin kurulduğu günden beri bu mücadeleleri sürdürerek bu güne geldiğini kaydeden Işık, “Her mücadelemiz daha da çetin oluyor. Başarımız yükseldikçe verdiğimiz mücadele de artıyor” dedi.

         Işık, “24 Haziran Seçimleri Türkiye’nin Küresel Bir Güç Haline Gelmesi Adına Hayati Önem Taşıyor”

Işık konuşmasında; “AK Parti bugüne kadar çok önemli işler yaptı. Bugün Türkiye IMF’nin üç kuruşuna muhtaç değilse, siyasete ekonomi üzerinden bir operasyon yapılamıyorsa, dış politikada kendi gündemini, milli çıkarlarını işin merkezine koyarak, milli çıkarları doğrultusunda dış politika oluşturabiliyorsa ve gerekirse sahada sert gücünü kullanabiliyorsa bu AK Parti’nin Türkiye’ye kazandırdığı kazanımlar sayesindedir.  Bundan 15 sene önce Fırat Kalkanı Hareketini yapmayı aklınızdan bile geçiremezdiniz. Bize dokunmayan yılan bin yaşasın. Bizim dış politikamızın temeli buydu. Bugün dokunmuyorsa yarın dokunmayacağının garantisi var mı? Sizin hemen yanı başınızda, sizin milli güvenliğinizi doğrudan tehdit eden, sizin senedir mücadele ettiğiniz terör örgütünün Suriye kolu bir hâkimiyet oluşturmaya kalkacak siz ona sessiz kalacaksınız. Eski Türkiye olsaydı buna müdahale edebilir miydik? Fırat Kalkanı harekâtını, Zeytin Dalı operasyonunu yapabilir miydik? Yapamazdık.  İşte Türkiye birinci şahlanış dönemimde, bu bölgede Türkiye’ye rağmen oyun kurulamayacağını net olarak tüm dünyaya gösterdi. Ekonomisiyle, dış politikasıyla, demokrasisiyle, siyasal sistemiyle, artık Türkiye bu bölgenin en güçlü oyuncusudur. Şimdi ikinci sıçrama dönemiyle, hedefimiz Türkiye’yi küresel bir güç haline getirmektir. Artık, Türkiye bugün tartışmasız, bölgesel güçtür ama Türkiye’ye yakışan Türkiye’nin küresel bir güç haline gelmesidir. Bunun için 24 Haziran seçimleri çok ama çok önemli. Biz inanıyoruz ki 24 Haziran akşamı her zaman olduğu gibi yine gülen taraf, başarının kıvancını taşıyan taraf AK Parti olacak. AK Parti ile birlikte tüm milletimiz olacak” dedi.

AK Parti’nin adayının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu kaydeden Işık, “Bugüne kadar karşısına bir aday çıkarmayı başaramadılar. Hala yeni bir isim bulmak için uğraşıyorlar. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın. Bu millet siyaset mühendisliğine pirim vermez. Milletten onay almayan hiçbir adayın kazanma şansı yoktur. Bunun için en rahat parti biziz, en hazır parti biziz.” diye konuştu.

         Işık, “ Artık İstikrarı Sandıkta Halk Belirleyecek”

Işık konuşmasının devamında ise; “Bakıldı ki bu çift başlı sistemin yürümesi mümkün değil. Milliyetçi hareket partisinin de desteği ile referandumla anayasa değişikli yapıldı. Geçen yıl 16 Nisan’da halkımız bu referandumla anayasa değişikliğini onayladı ve Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçti” şeklinde devam etti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine 2019’un 1 Kasım’ındaki seçimle birlikte geçmeyi planladıklarını kaydeden Işık, “ Birileri ısrarla seçimi gündemde tutmaya çalıştı. Bizde dedik ki seçi zamanında yapılacak. Türkiye’nin artık normal seçime alışması gerekiyordu. Normal zamanda seçim yapmaya alışması gerekiyordu, fakat en son Sayın Bahçeli’nin seçimi gündeme getirmesi okun yaydan çıkması anlamına geldi. Türkiye’nin gündeminde daha fazla seçinin kalmaması, seçim eksenli tartışmaları biran önce bitirmesinin Türkiye açısından öneli olduğunu düşündük ve sayın cumhurbaşkanımız tüm yetkili kurumlarla yaptığı istişareler sonucunda seçim tarihini 24 Haziran 2018 olarak açıkladı. Son iki haftada yaşanan gelişmeler Türkiye’nin 24 Haziran’da seçim yapmasını mecbur kıldı ve biz bu seçimi yapıyoruz” diyerek konuşmasını sürdürdü.

24 Haziran seçimlerinin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk defa hayata geçtiği seçim bu seçim olması dolayısı ile çok önemli olduğunu kaydeden Işık, bu seçimi AK Parti’nin kazanmaması için bazı güç merkezlerinin çaba gösterdiğini söyledi.

Işık konuşmasının devamında artık sistemin değiştiğini vurgulayarak “Hükümeti artık halk sandıkta doğrudan seçiyor. Artık şu parti şununla koalisyon yapacak, kim başbakan olacak, hangi bakanlıklar hangi partinin olacak gibi bir dert yok. Artık her şey sandıklarda belli olacak. Yani hükümeti artık doğrudan sandıkta ve doğrudan halkın oylarıyla belirliyoruz.

İstikrarı sandıkta sağlayacak seçimlere 55 gün gibi bir süre kaldı. Bu yeni sistemle siyasette kimin kiminle birlikte olacağını seçimden önce göreceğiz.  Örneğin bunu şuan AK Parti Milliyetçi Hareket Partisiyle ittifak yapıyoruz dedi. Herkes bunu biliyor ve siyasi tercihini buna göre yapacak. Seçimden sonraya kalan gizli kapaklı bir pazarlık var mı? yok. Muhalefet partileri de seçimden önce açık açık ne yapacaklarsa yapacaklar. Böylece artık her şey açık ve şeffaf bir şekilde halkın gözü önünde cereyan edecek. İşte referandum sürecinde konuştuklarımız şimdi uygulamaya geçiyor. Bu sayede artık Türkiye’de yönetimde istikrar sorunu ortadan kalkıyor. Güçlü iktidar dönemi başlıyor. Güçlü iktidar dönemiyle güçlü Türkiye’nin ve AK Partinin 2’nci şahlanışının önü de açılıyor” diye konuşmasını tamamladı.

ÇP

64 Görüntüleme