Huzurevinde Huzur Bulan Gençlik


İmam Hatipler ”iyilikte yarışıyor” kapsamında Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu “40 hadis 40 ziyaret” projesini uygulamaya devam ediyor.

Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu “40 hadis 40 ziyaret” projesini uygulamaya devam ediyor. Proje kapsamında Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri haftanın bir günü Murgul Huzurevini ziyaret ederek orada kalan dedeleri ve nineleriyle buluşarak onların bir nebze torun hasretlerini gideriyor ve onlarla güzel muhabbetler ediyorlar. İslam dininde büyüklerimize ve yaşlılarımıza gösterilmesi gereken saygının günümüzde tekrar canlandırılması hedeflenen bu projede Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri  Murgul huzurevine 40 ziyaret gerçekleştirerek 40 hadis okumayı ve bu hadislerle aynı zamanda büyüklerimizin toplumumuzdaki önemini gençlere hissettirebilmeyi amaçlamaktadır.

Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu Mehmet Gülsuyu yaptığı açıklamada şunları söyledi,” Şüphesiz İslam dininde büyüklerimizin çok ayrı yeri vardır. Dünya’ya gözümüzü açtığımız ilk zaman karşımızda annemizi görürüz. Bizi o 9 ay boyunca karnında taşımış ve bu süre zarfında türlü sıkıntılar çekmiştir. Aynı şekilde biz büyürken her zaman yanımızda anne ve babamız olmuş, her zaman yardımımıza koşmuşlardır. 1 baba 10 evladına bakar da 10 evlat 1 babaya bakamaz diye söz vardır günümüzde. Aslında bu biraz içimizi yakan bir söz çünkü evlatlar artık günümüzde babalarından, büyüklerinden bihaber yaşamaktadır. Allah-u Teala ‘’İsra Suresi, 23. ayet: Rabbin, O’ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne-babaya iyilikle-davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: “Öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.’’ Buyurarak aslında bizim büyüklerimize nasıl davranmamız gerektiğini bizlere bildirmektedir. Değerler Eğitimimizden ve Milli-Manevi şuurumuzdan biri olan ‘’Büyüklerimize Saygı’’ kavramını toplumumuzdaki gençlere anlatmalı, batının yok olan aile düzenine ve özgürleşmek adı altında aileleri yok eden emperyalist-modernist düşüncelere karşı ısrarla aile kavramını korumamız gerektiğini bilmeliyiz.

Bu bağlamda İmam Hatipler ”iyilikte yarışıyor” kapsamında Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu “40 hadis 40 ziyaret” projesini uygulamaya devam ediyor. Proje kapsamında Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri haftanın bir günü Murgul Huzurevini ziyaret ederek orada kalan dedeleri ve nineleriyle buluşarak onların bir nebze torun hasretlerini gideriyor ve onlarla güzel muhabbetler ediyorlar. İslam dininde büyüklerimize ve yaşlılarımıza gösterilmesi gereken saygının günümüzde tekrar canlandırılması hedeflenen bu projede Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Murgul huzurevine 40 ziyaret gerçekleştirerek 40 hadis okumayı ve bu hadislerle aynı zamanda büyüklerimizin toplumumuzdaki önemini gençlere hissettirebilmeyi amaçlamaktadır.

İnsanlar fıtratına göre doğar, büyür, yaşlanır ve vefat ederler. Vefat ettiği süreye kadar insanların yaşadığı zamana ömür adı verilir. İnsanlar Allah’ın vermiş olduğu bu ömrü hayatının her safhasında onun istediği gibi kullanmak mecburiyetindedir. Allah’ın istediği gibi bir hayat yaşayan insanlar cennetle mükâfatlandırılacaktır.

Peki, bizi yaratan yüce Allah’ın bizden istediği davranışlar nelerdir? Elbette hepimizin aklına hemen birkaç tane ibadet ve davranış gelmiştir. Namaz kılmak, oruç tutmak, kurban kesmek, hacca gitmek, zekât vermek gibi saydığımız İslam’ın 5 şartı veya fakire fukara yardım etmek gibi aklımıza gelen toplumsal davranışlar… Ancak bütün bu ibadetlerin neden farz kılındığını ve arka plandaki mantığını kavramak nedense aklımıza gelmemektedir.

İslam dininde emredilen ibadet ve itaatlere bir bakalım. Öldükten sonra Allah’ın izniyle kabirde soru soracak olan Münker ve Nekir melekleri bizi ilk namazdan sorguya çekecektir. Namaz ibadeti işte bu kadar önemlidir ki ilk suali cevaplayamayanlar ikinci, üçüncü sorularla muhatap bile olamayacaklardır. Kur’an-ı Kerim’de Namaz üzerinde çok durulan ve çok olağanüstü durumlarda bile aksatılmaması gereken bir ibadetimizdir. “Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekâtı verenlerin mükâfatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.” (Bakara Sûresi 277) ayeti de bize bunu kanıtlamaktadır. Peygamberimizde hadisi şeriflerinde ‘’Namaz dinin direğidir’’ buyurarak pekiştireçte bulunmuştur. Ancak namazları fazilet yönünden ayıran bir nokta vardır ki o da tek başına kılınan namaz ile cemaatle kılınan namaz arasındaki farktır. Müslümanların bir araya gelerek, omuz omuza verdikleri, beraber saf tuttukları bir namazın tek başına kılınan bir namazdan 27 kat sevap olduğunu peygamberimiz belirtmektedir. Ayrıca Peygamberimizin ve Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicret ettikleri esnada Ranuna Vadisinde farz kılınan Cuma Namazı ise aynı şekilde Müslümanlara birlik, beraberlik ve kardeşlik şuuru vermektedir.

Bin aydan daha hayırlı olan ve içerisinde mübarek gün ve geceleri barındıran Ramazan Ayımızda oruç tutarız, teravih namazımızı kılarız, her gün cami imamlarımızla birlikte veya evlerde toplanarak birlikte mukabelelerimizi hatime tamamlarız. Bütün bu ibadetler elbette sevaptır, elbette kişiyi cennete yakınlaştırır ama aynı zamanda toplumsal hayatımızda birlik, beraberlik ve yardımlaşma şuurunu yaşatma üzerine emredildiklerini de bilmemiz gerekmektedir. Oruç ibadeti paylaşmayı, yardımlaşmayı artırırken; cimriliği ve hasetliği de kirlenmiş kalplerden temizlemektedir.

Nitekim üzerinde durduğumuz bu ibadetler ve üzerinde duramadığımız diğer ibadetlerimizden hac, zekat, kurban vb. ibadetlerimiz de bizim bir toplum olduğumuzu ve manevi yönden de birbirimize muhtaç olduğumuzu göstermektedir” dedi.

İslam dini sadece emirlerden ve yasaklardan oluşan insanları ahirete hazırlayıp dünyayı unutturan bir din değildir. İslam dini bir İslam toplumu hedeflemektedir. Bu toplumda kendi içinde saygı ve hoşgörü kurallar çerçevesinde yaşayan ‘’DEĞERLER EĞİTİMİ’’ ne bağlı milli ve manevi duygu ve bilinçle hareket eden bir toplum modelidir.   ÇP

Bu haber 14.106 kez okundu.