Hizmetlerle Gelişen Borçka; Suyun Başından

 

Borçka Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, alt yapıda hazırladığı ve hayata geçirdiği projelerle hizmet kalitesini arttırıyor.

Belediye Başkanı Aslan Atan’ın göreve gelmesiyle 4 yılda şehrin bir çok bölgesine altyapı hizmeti götüren Borçka Belediyesi, son projesiyle birlikte 25 km’lik içme suyu şebekesi döşeyerek son 50 yılın eksiğini giderirken 50 yıl ilerisine kazandıracak.

Borçka Belediyesi Balıklı Dere dağından 25 bin 600 metrelik yeni hat çalışması gerçekleştirdi.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan içme suyun çalışma noktasına çıkan beraberindeki Meclis üyeleri Ziya Şan, Hüseyin Çakır, Nurettin Okuyan, Hikmet Carti  ve AK Parti İlçe Başkanı Şükrü Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ulaş Atan, Belediye Mimari Adem Arslan, altyapı çalışmalarında rekor düzeyde hizmet yapıldığını belirterek “Şehrimizin en önemli sorunlarından biri olan altyapıya çözüm getirdik. Uzun yıllara sığabilecek altyapı çalışmalarını kısa sürede gerçekleştirdik. Bu kapsamda 25 km metre kanalizasyon, 25 bin 145 metre içme suyu ve 12 km’lik yağmur suyu şebekesi yapıldı. Şehrin farklı noktalarında bulunan ve neredeyse hiç değişmeyen su hattına bağlı vana ve tesisat sistemleri değiştirildi.

Şu anda da Aksu, Yeniyol, Gündoğdu, Küçükköy ve Merkez mahallelerimizde içme suyu ana hat yenileme ve içme suyu şebekesi olmayan yerlere içme suyu hattı çalışmaları yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Seçim beyannamesinde yer alan tüm vaatleri tek tek yerine getiren Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, “İlçe halkı yıllardır yaşadığı altyapı sorununu çözmek için kolları sıvayan ve göreve geldiği ilk günden itibaren konu üzerinde titizle çalışmalarını yürüten Başkan Atan, “Altyapı projemiz ile ilgili ihalemizi gerçekleştirmiş ancak ihale daha önce alınmış olan ödenek yüzünden ve hizmeti eksik olarak tamamlanmış  gösterilmesi yüzünden süreçte istenildiği gibi ilerlemedi. Yeni proje oluşturularak, yeni ödenek ve kaynağını temin ederek Borçka ilçesi 2070 yılına kadar altyapı sorunu yaşanmayacak” dedi.

Kanayan yaralarını sarmaya devam

Şehrin coğrafi yüksekliklerinin,  akış rejimi gibi bütün detayların tek tek hesaplandığını aktaran Atan şöyle devam etti; “Tüm hesaplamalar yapıldı, birleştirildi ve projeler tamamlandı. Yapım süreci planlandı. Hangi aşamadan, nereden başlanacağı belirlendi. Alt yapı ve bunlarla ilgili  üst yapı çalışmasının yapılmasını içeren ihalemizi Aralık 2018 tarihinde tamamlanacağı  öngören Atan, “Şehrin her tarafını bir anda kazmıyoruz, bir plan dahilinde yapılıyor. İçme suyunun kendi özel koşulları, kanalizasyonların kendi özel koşulları var. Kanalizasyon kanalları, temelini attığımız İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile entegre olacak. İçme suyu şebekemiz de, doğal olarak içme suyunun şehre girdiği ilk noktadan, kaynağından döşemeye başladık. Böylece şehrimizin bir müddet sonra en büyük sorunu olan altyapısı da bitmiş olacak. İçme suyumuzun kaynağını yeniledik, yeni bir arıtma yaptık. Atık su arıtma tesisimiz yapılıyor. Ardından bununla ilgili olarak İçme Suyu Şebekesi, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Toplama Kanalları yapılan alanlarda üst yapı yenileniyor.       Şehir genelinde tüm yollarda asfalt, beton ve parke döşeme çalışmaları yapıldığını aktararak, içme suyu ile alakalı artık konuşulacak ve eleştirilecek, konulara açıklık” getirdi.

AK Parti İlçe Başkanı Şükrü Ertürk ise, “içme suyu ihale aşamasında, yeni su noktasından kaynaklanan kamulaştırma ve müteahhitten kaynaklanan aksamalar yüzünden çalışmalar ağır ilerledi. Şimdi ise mevcut arıtmanın yenilenmesi ve depoların eklenmesi ile yağmurlu havalarda kirlenen su artık temiz su olarak musluklardan en kısa zamanda akıtılacak. Su ile alakalı eleştirilerde bulunanlara, hummalı çalışmaları yerinde görsün vadideki çalışmaları…

Belediye Mimari Adem Arslan ve AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ulaş Atan, içme suyuna ilave edilen yeni kaynak suyu ve arıtma tesisinde yapılan çalışmalara dikkat çekerek gönül rahatlığı ile içilebilir su çalışmalarını yerinde görme imkanı sunan Belediye Başkanına teşekkür ederek, arazi çalışmalarından ayrıldılar.

Haber Kaynağı: Ziya Akyıldız

 

189 Görüntüleme