GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ KAPSAMINDA YAPILAN 7 SERA HİZMETE GİRDİ

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ KAPSAMINDA YAPILAN 7 SERA HİZMETE GİRDİ

 

Artvin’in Borçka İlçesin Gürcistan’a sınır köyü olan Muratlı Köyünde 4 bin metre kara alanda inşa edilen 7 serada sebze yetiştiriciliği yapılmaya başlandı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın Bakanlığınca 2016,2017,2018 yılları arasında uygulamaya konulan ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında Artvin İl Müdürlüğünce Çiftçilere hibe edilen 7 adet yüksek tünel seraları fidan dikim töreniyle hizmete girdi.

 

Artvin’in Borçka İlçesinin Gürcistan’a sınır köylerinden biri olan Muratlı Köyünde ki törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Artvin İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, Muratlı Köyü Muhtarı Şerafettin Kahraman, davetliler ve köylüler katıldı.

 

Törende konuşan Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü genç çiftçi projesi kapsamında

2016 yılında il genelinde 163 çiftçiye 4 milyon 890 bin lira hibe desteği sağlandığını söyledi. Borçka ilçesinde 26 proje uygulandığını bunlardan 19 adedinin hayvancılık, 7 tanesinin de bitkisel üretim projesi olduğunu söyleyen Okur, “ Bitkisel üretim projesi kapsamında Borçka ilçemizde 7 adet proje desteği sağlanmış olup, 4 bin metre kare alanda kurulmuştur.

 

-İş Kur Müdürlüğünden Kurs Desteği

Muratlı Köyünde örtü altı üretimin bilinçli yapılması için 16 kadın ve 2 erkek kursiyer olmak üzere toplam 18 Kursiyerin katılımıyla 464 saatlik kontrollü örtü altı sebze yetiştiriciliği kursu açılmıştır. Bu kursun açılmasında ortak çalışma yaptığımız İş Kur İl Müdürlüğümüze de teşekkür ederim diye konuştu.

Artvin’de ilk defa 4 dönümlük bir arazı da sera kurulduğunu belirten Okur, örtü altı üretim noktasında il genelinde 28 dekar alanda yılda bin tonunun üzerinde üretim yapıldığını ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

IMG_0925

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan Muratlı’nın zengin bir kültür geçmişi olduğunu söyledi. Atan Muratlı köyünün tarıma için uygun bir arazisinin olduğunu belirterek “ Genç Çiftçi Projesi kapsamında bu arazilerin değerlendirilmesinden memnunuz. Allah çiftçimizin emeklerini inşallah zayi etmez.Bereketli kazançlar elde ederler” ifadelerine yer verdi.

thumbnail_IMG_0929

-72 Projeye 42 Milyon Hibe

Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik sayesinde Artvin’in bolluk bereketlik yaşayacağını ifade ederek “ Destekler kapsamında tarım bakanlığı Artvin’den 72 proje müracaat etmişti. Bunların hepsi de kabul edildi. Tarım bakanlığından Artvin’de 11’inci etap destekleri kapsamında 42 milyon liralık hibe gelmiş oldu. İş yapmak isteyen insanlar için çok güzel teşvikler var. Mantar üretimi, seracılık, arıcılık, fındık tesisi, kavurma tesisi, ahır yapımı gibi projelerde çiftçimiz devlet tarafından destekleniyor” dedi.

Kışla Borçka Muratlı Sınır kapısının açılmasında yönünde görüşmelerin devam ettiğini ve bu kapımın açılmasından sonra Borçka’nın Turizm Cennetine döneceğini, buradan göç edenlerin tekrar geri dönüş yapacağını söyledi.

IMG_0935

Vali Ömer Doğanay’da Artvin’de istihdama ve üretime katkı sağlayacak bu tarz tarım yatırımlarının yapılıyor olmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Tarım arazisinin Artvin’de çok kısıtlı olduğunu kaydeden Vali Doğanay “ İl olarak tarım arazilerini en iyi ve verimli şekilde değerlendirmeyiz. Bu kısıtlı ama verimli topraklara bu sera tesislerini açmanın mutluğunu yaşıyorum. Bu vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

 

Konuşmaların ardından yapımı tamamlanan seralarda yapılan fidan dikimiyle program sona erdi.

IMG_0938 IMG_0942 IMG_0921

ERKAN ATASERT

Bir Cevap Yazın