Fedakarlık plaketi ve istişare toplantısı

Artvin’in Borçka İlçesine bağlı Demirciler Köyünde, Muhtar Cumali Yerebakan, başkanlığında 3 aylık istişare ve Kadastro çalışmaları sonucu köylülere açılan dava görüşüldü.

15 Temmuz Demirciler İlköğretim Okulu toplantı salonunda yapılan toplantıya Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Demirciler Köyü Muhtarı Cumali Yerebakan ve vatandaşlar katıldı.

3 Aylık yapılan değerlendirme toplantısında yapılan ve yapılacak hizmetler değerlendirilirken, mahalle mahalle söz isteyerek sorun ve ihtiyaçlarını dile getirdiler.

Toplantının birinci içeriği, Kadastro çalışmaları sonucu, köylülere arazilerinin yeniden kamulaştırılması istenerek ilk etapta 280 kişiye dava açıldı. Söz konusu dava ile alakalı, Muhtarın cep telefonuna bir avukat tarafından atılan yazı okundu, Yazıda; Vatandaşımıza tebliğ edilen dava dilekçelerine, tebliğ edildiği tarihten itibaren iki hafta içinde cevap verilmesi gerektiğini ve cevap vermez ise ne olur? Cevap vermeyince dava dilekçesini inkar etmiş olursunuz. Yani ille de cevap vermek şart değil.

Bu davalar, sizin arazilerinizdeki orman olmaya yüz tutmuş kısımlar için açılmış davalardır. Yani önceden köyde 11 kişiye karşı dava açılmıştı, o davalar gibi arazinin tamamına dava açılmıyor artık. Nokta atışı yapılarak açılıyor.

Şubat ayında da açılacak davalar ile birlikte toplam 550 tane dava açılmış olacak. Yani şubat ayında da 250 den fazla dava açılacak.

Tüm bu davalarda, ne avukatın ne de hakimin çok etkisi olur. Bu davalarda asıl önemli olan Bilirkişi raporudur. Çünkü bilirkişi Orman derse orası ormana kalır, eğer çay veya fındık bahçesi derse orası vatandaşa kalır.

Bu yüzden davaların asıl önemli kısmı ne cevap dilekçesidir ne de duruşmaları takip etmektir. Asıl önemli olan arazide yapılacak keşif ve düzenlenecek bilirkişi raporudur. Çünkü rapor ne derse odur.

Son olarak, bu davalar vatandaşların aleyhine sonuçlanırsa mahkeme masrafı ve avukatlık masrafı vatandaştan alınmıyor. Dava kaybedilirse vatandaş sadece tapusunu kaybediyor.

Muhtar Yerebakan son olarak, yapılan hizmetlerini ve yapılacak hizmetlerini özetleyerek, köylüden yeniden muhtar seçilmesi için bir kez daha destek istedi.

Toplantıda konuşan Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, kaymakamlık olarak hizmetlerinin devam ettiğini belirterek, “Hizmetlerin yapılması için halkımız sizleri muhtar olarak seçmiş. Sizler onları temsilen buradasınız. Hizmetlerin yapılması ve halkımıza ulaşabilmesi için hepimize pay düşmektedir. Herkesin taşın altına elini sokması gerekmektedir. Halkımız için çalışmalarımız aralıksız sürüyor, hizmet için uğramadığımız ve sorununa çare aramadığımız mahallemiz kalmayacak, bizim köyünüze gelmemize vesile olan asıl burada 2 vatandaşımız organ bağışında bulunarak 7 kişiye hayat veren Mustafa Zeytin ve Kazda hayatını kaybeden Rıza Zeytin isimli kardeşlerimizin bu davranışları bizi etkiledi ve Muhtarımız bu şahıslara onur belgesini vermemizi bizlere laik gördüğü için buradayız, ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalar Böbreğini komşusuna R.K.ya veren Mustafa Zeytin ve Sarp Gümrük tadilatında iş kazasını geçirerek hayatını kaybeden Rıza Zeytinin organları 6 kişiye hayat verilmesi ile örnek davranış sergileyen baba Hasan Zeytin ile Mustafa Zeytin’e köyün onur akı olarak birer plaket verildiler Plakette,bir insana yaşama tutanağı için kendi canınızdan  bir can  vererek,bu onurlu davranışınızdan dolayı teşekkür ederiz, şeklindeki yer alan yazılı plaket, Kaymakam Türker tarafından takdim edildi. – Z.A.

Bu haber 1.276 kez okundu.