Faydalı denetim

            Artvin ve ilçelerinde yeni genelge doğrultusunda Tütün Denetim Komisyonu zamansız takipte.

            Borçka Toplum Sağlığı Merkezinin başlatmış olduğu, başta tütün olmak üzere her türlü bağımlılıkla mücadele kampanyasına katılıyorum ve herkesi bu kampanyaya ya  destek vermeye davet ediyorum,şeklindeki sosyal medyada paylaşılan video ilçeyi harekete geçirdi.   
Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, başkanlığında ilçede kapsamlı tütün denetimi yapıldı. Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda “4207 sayılı tütün ürünlerinin önlenmesi ve kontrolü’ kanunu kapsamında, Borçka İlçe Tütün Denetim Komisyonunun ilçede yaptığı sigara denetimleri ele alındı. Toplantı daha sonra ilçedeki resmi kurumlar ve kahvehaneler ile esnaf dükkanlarında yapılan denetimler ile devam etti.
Kaymakam Hasan Hüsnü Türker, Toplum Sağlığı ekipleri, Komiser Mert Özşeker, Jandarma Bölük Komutanı Yzb. Kemal Çetinkol, Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, TSM Başkanı Dr. Elif Gökçe Kasapoğlu Arslan, Zabıta ekipleri ile birlikte sigara denetimi, kahvehane, kafeterya ve sigara satıcıları denetlenirken, eksiklikleri olan iş yerleri de uyarıldı.
Borçka’da sigara ile ilgili şikayetlerin artması üzerine denetimler sıklaştırılırken, son denetimlere Kaymakam Hasan Hüsnü Türker de katıldı. Kaymakam Türker, yazılı ve e sözlü şikayetler aldıklar üzerine, kurallara uyanlara teşekkür edilirken, eksikleri olan iş yerleri de uyarıldı. Kaymakam Türker, “Kamuya açık alanlar itibarıyla vatandaşa hizmet eden iş yerleri başta olmak üzere denetim çalışmasını yaptı. Kamuoyunda da farkındalık oluşturma adına basın kuruluşlarında dahil edildiği ve  söz konusu komisyonun çalışmasını paylaşmak istendi. Genel olarak olumlu şeylerle karşılaştık diyen Türker, bazı iş yerlerimizin eksiklikleri vardı uyardı.

            Halkın arasına giren Kaymakam Türker, sokak sohbetlerinde, vatandaşın cebinde sigara olup olmadığını merak ederek cepleri yokladı. Ceplerde sigara çıkmayınca, varmı aramızda sigara içen sorusuna karşılık,vatandaşlar,”çok şükür iyi ki..? bıraktım, evimin merdivenlerini şimdi  koşarak çıkıyorum diyenler arasında, kendisinin 70 yaşında olduğunu ve sigarayı bıraktıktan sonra sürekli spor halinde koşarak yürüdüğünü ve kısa mesafelerde arabaya binmediği ifadeler sonrası, faydalı bir denetim olduğu,” vurgulandı.

            TSM Başkanı Dr. Elif Gökçe Kasapoğlu Arslan, Genel olarak 4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Yönelik Kanun ve ilgili yönetmenliğe uyulduğunu gözlemledik. Bu komisyon gerekli çalışmalarını ve denetimlerini yapacak. Umut ederim iş yerleri ve vatandaşlarımız cezai durumla karşılaşmazlar. Vatandaşların bu konudaki kurallara uymalarını bekliyoruz. Dumansız bir hayat için gelin bağımlılığımızdan kurtulalım” diye konuştu. – Haber Kaynağı: Ziya Akyıldız