DSİ’DEN ARTVİN’E MÜJDE

ARTVİN İÇMESUYU ARITMA TESİSİNDE TESTLER BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, karayolları ve köy yollarını yeniden inşa etmeye, tarihi eserleri korunmaya, enerji ve telefon hatlarını yenilemeye, derelerdeki taşkın riskini azaltmaya, gölet ve sulama işleri yapmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye devam ediyor.

DSİ tarafından geliştirilen Artvin İçmesuyu Projesi ile Artvin Şehir Merkezinin içmesuyu problemi çözülüyor.

Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatı işi ile Hatila Deresinden 33 km uzunluğundaki isale hattıyla getirilecek olan 255 lt/sn kapasitesindeki içmesuyu, Katrevan Mevkiinde 880 kotunda inşa edilen olan konvansiyonel tip arıtma tesisi vasıtasıyla arıtılacaktır.

Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisinin işletmeye alma testlerine başladığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisinde bütün inşaat, mekanik ve elektrik imalatları tamamlanmış olup peyzaj işleri devam etmektedir. Testler tamamlandığında Artvin’in gelecekteki nüfusunu da dikkate alarak en az 50 yıllık periyotta Artvin Şehir Merkezindeki vatandaşlarımıza memba kalitesinde içmesuyu sağlanacaktır. Tesisin Artvin ilimize hayırlı olmasını diliyorum. ’dedi.

2021 yılı fiyatları ile tesisin toplam maliyeti 61.404.860 TL olup; fiziki gerçekleşme % 95 seviyesindedir. – dsi26@dsi.gov.tr