ÇORUH EDAŞ’TAN TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK BİYOSFER REZERV ALANINA YATIRIM

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ) Artvin İl Müdürlüğü, Artvin İli Borçka İlçesi’ndeki Camili Bölgesi’nde yer alan UNESCO’nun koruması altındaki Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı Macahel Havzası’nda (Camili Havzası) çalışmalarını tamamladı…

UNESCO’nun İnsan ve Biyoküre Programı Ulusal Koordinasyon Konseyi kararı doğrultusunda 29 Haziran 2005’te “Biyosfer Rezervi Alanı” ilan edilen Macahel Havzası’nda (Camili Havzası), kaliteli ve sürekli enerji arzı için yatırımlarını hizmete sundu.

Yüksek turizm potansiyeline sahip Macahel Havzası’nda, yeni abonelik, ilave şebeke, can ve mal güvenliğini tehdit eden deplase ve şebeke kapasite artış çalışmalarını tamamlayan Çoruh EDAŞ, 2020 yılı yatırım planlarından birini daha geride bıraktı. Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur Köylerinde toplamda 20 farklı noktada çalışmalar tamamlanırken Bağlantı Sistem Kullanım Yönetmeliği gereğince ilave şebeke talepleri giderildi. Şebekede ekonomik ömrünü kaybetmiş kısımların yenilenerek yol güzergahına alındığı çalışmalarda, bölgenin ilerleyen yıllarda da enerji ihtiyacını karşılayacak adımlar atıldı.

Borçka İlçesine yaklaşık 47 kilometre uzaklıkta bulunan ve kış aylarında uzun süre ulaşıma kapalı olan Macahel Havzası’ndaki yatırımları değerlendiren Çoruh EDAŞ Artvin İl Müdürlüğü, bölgede bulunan mesken, ticarethane, turizm tesislerinin enerji ihtiyaçlarını uzun yıllar karşılayacak bir yatırım daha hizmete alınarak Borçka halkına en üst düzeyde kaliteli hizmet ulaştırılması amaçlandığını belirtti.

Çoruh EDAŞ Kurumsal İletişim Yönetmenliği

Bu haber 7.092 kez okundu.