ÇOCUK İŞÇİLİĞİ NEDİR?

            Çocuk işçiliği, çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan,fiziksel veya zihinsel olarak henüz yeterli düzeye gelmemiş bireylerin fiziksel veya zihinsel yeterliliğini aşacak,gelişimini tehlikeye düşürecek işlerde çalışması ya da çalıştırılması olarak tanımlanmaktadır.

            Çocuk dediğimiz kavramın, işçi dediğimiz kavramla nasıl birlikte kullanıldığı konusu düşüldüğünde ise ailesi yoksul olan çocuklar karşımıza çıkmaktadır.Ailede yaşanan olumsuzluklar ölüm, göç gibi nedenler bunların başında gelmektedir çocuklar bu ve buna benzer durumlar karşısında çalışmak zorunda kalması nedeni ile çocuk işçiliği dediğimiz kavram ortaya çıkmıştır ama yalnızca yoksul aileler değil genele baktığımızda oyuncu,fotoğrafçı çocuklar da bu sınıfa girmektedir.

Peki sorun sadece yoksulluk mu?Böyle bakıldığında zengin ailelerin de bu tarz işlerde çocuklarını kullandırdıkları aşikardır.’’Kanalıma hoş geldiniz!’’ denilerek başlayan yeni nesil youtuber çocuklar da bu sınıfa girmektedir,bu bazen aile zoruyla bazense çok basit bir zekayla çalışan ancak tablet telefon kullanabildiği için sevinen anne babalardan kaynaklanmaktadır.Bir çocuğun 13 yaşından önce şahsi tablet,telefon ve bilgisayarının olmaması gerektiğin farkına varmalıyız.

Öyleyse çocuk işçiliği neden kötü olarak algılanmaktadır? Çocukların kendilerine uygun olmayan yaşı ve gelişim düzeyi  hiçe sayılarak uygunsuz işlerde çalışmalarının onların gelişimleri açışından değerlendirdiğimiz zaman düzeylerine uygun olmadığını görüyoruz, çalışmaya başlayan çocukların iş sırasında farklı insanlarla ve kötü muamelelerle karşılaştıkları için psikolojik alanda yapılan araştırmalar sonucunda ilerideki yaşamlarında hakkını arayamayan,içe kapanık,öz güven eksikliği gibi nedenler ortaya çıkmaktadır ya da tam tersi aşırı derecede hırçın nesillerin oluşmasına neden olabilir.Öz bakım alanında değerlendirildiğinde çok temiz olmaya ve çalıştığı yerin şartları çocuğun dayanabileceği güçlükte ve hijyende olmayabileceğinden öz bakımında eksiklere neden olacaktır. Motor alanında değerlendirildiği zaman koşup oynaması gereken yaşlarda ve gelişimin hızlı olduğu yaşlarda çalıştıklarını ağırlıklı olarak düşünürsek gelişimlerinin hızlı olduğu dönemde koşup oynaması gereken zamanlarda çalışan çocukların da motor gelişim alanında geride kalacakları  da aşikardır.Tüm bunlar göz önünde bulundurularak; bu yaş grubunun çocukların çalışma hayatında yerinin olmadığı kabul edilmelidir!Ayrıca tablet ve telefondan kaynaklanan  adını bilmediğimiz farklı bir çok hastalığın da habercisi olduğunu bilmeliyiz.Peki ya çocuğun çalışmasının çocuğa hiç mi faydası yoktur ? ya da hangi çalışma koşullarında çalışan çocuklar çocuk işçiliğine girmez? Elbette ki faydası vardır. Çocuk çalışabilir evet ama kendi yaşına ve gelişim düzeyine uygun, onun gelişimini destekleyecek basit işlerde çalışabilir. Çocuğun evde annesine ev işlerinde yardımda bulunması, babasıyla markete gitmesi, kardeşine herhangi bir konuda yardımda bulunması gibi bir çok konuda çalışabilir. Bu ve buna benzer şeyler çocuğun az önce çocuk işçiliğinde saydığımız gelişim dönemlerini olumlu bir şekilde etkileyen ve çocuğa bilişsel, dil, sosyal, motor ve öz bakım alanlarında katkı sağlayacak işlerdir.

Çocuk Gelişimci

Sümeyya Şentürk

Soru,görüş ve önerilerin için;

smyysntrk@hotmail.com

Bu haber 3.907 kez okundu.