CHP’Lİ BAYRAKTUTAN FÜTURSUZCA, GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINMADAN, YUSUFELİ HALKININ CANINI, MALINI TEHLİKEYE ATAN UYGULAMALARA TEPKİ GÖSTERDİ!

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur BAYRAKTUTAN, Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yerine karayolu bağlantısı için yapımına başlanılan viyadük çalışmalarından kaynaklanan sıkıntıları bir kez daha TBMM gündemine taşıdı.

Bayraktutan yaptığı açıklamada ” Yusufeli İlçesi yeni yerleşim yerine karayolu bağlantısı için yapımına başlanılan viyadük çalışmalarından kaynaklanan sıkıntılardan biri olan Dinamit Patlamalarını hakkında yazılı soru önergemizi TBMM Başkanlığı’na sunduk.

Yusufeli Barajı’nda yeni yerleşim yerine geçişi sağlayacak viyadükle alakalı infial boyutuna ulaşan bir sorun daha var. Viyadük inşaatı İlçenin tam merkez noktasında olduğundan; halihazırda tamamı şantiye sahasına dönüşen bölgede yaşanan mağduriyetlerin yanı sıra, önceden bilgilendirme yapılmadan gerçekleştirilen dinamit patlamaları ve şiddetli sarsıntılar sonucu vatandaşlarımız bir kez daha mağdur edilmektedir. Fütursuzca, halk bilgilendirilmeden, güvenlik önlemleri alınmadan, Yusufeli Halkının canını, malını tehlikeye atan uygulamalar ivedilikle sonlandırılarak sorumlular hakkında inceleme başlatılmalıdır!” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 12.08.2020

                Av. Uğur BAYRAKTUTAN

              Artvin Milletvekili

Artvin ili Yusufeli İlçesi yeni yerleşim yerine karayolu bağlantısı için yapımına başlanılan viyadük çalışmaları sırasında normalin üzerinde bir sıklık ve şiddette “Dinamit” patlatıldığı vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir.

İlgili viyadük ilçenin tam merkez noktasında olduğundan; halihazırda Yusufeli halkının tamamı şantiye sahasına dönüşen bölgede mağduriyet yaşamasının yanı sıra, önceden bilgilendirme yapılmadan gerçekleştirilen ilgili patlamalar ve şiddetli sarsıntılar sonucu bir kez daha mağdur edilmektedir.

Söz konusu bilgilendirilmeden yapılan uygulamalar ve üst düzey yoğunlukta gerçekleştirilen patlamaların bölge halkını maddi kayıplara uğratmasının yanında; fiziki yaralanmalara da neden olduğu video görüntüleriyle tespit edilmiş olup, gerekli görüldüğünde tarafınıza iletilecektir.

Bu bağlamda;

1- İlgili viyadük inşaatının yol açtığı mağduriyetler Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

2- Bakanlığınız nezdinde Yusufeli halkının mağduriyetlerini gidermek adına herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?

3- Daha önce birçok devlet projesine ev sahipliği yapan Yusufeli ilçesindeki ilgili Viyadük çalışması nedeniyle gerçekleştirilen patlamaların önceki örneklerden uzak şekilde, halkı bilgilendirmeden ve normalin üstünde bir şiddette yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

4- Bölge halkında fiziksel yaralanmalara sebebiyet veren ilgili uygulamaların sorumluları kimlerdir? Sorumlular hakkında bir inceleme başlatacak mısınız?

Bu haber 27.321 kez okundu.