CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Yusufeli Hükümet Konağı önündeki heykelleri TBMM gündemine taşıdı

Bayraktutan yaptığı açıklamada ” Artvin ili Yusufeli İlçesi Hükümet Konağı önündeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Heykeli olduğu iddiasıyla altında ismi işlenmiş, sadece yüz kısmının görüntülendiği fotoğraflar üzerinden kim olduğuna dair onlarca tahmin yürütülen heykel bir an evvel kaldırılmalı, bu saygısızlığın sorumluları tespit edilerek gerekli işlemler başlatılmalıdır. İlgili heykelin kaldırılarak, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek anlamda sayısız örneğinde olduğu üzere gerekli özen ve ustalıkla yapılmış bir heykelinin yerine konulması hususunda yazılı soru önergemizi TBMM Başkanlığı’na sunduk. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıyan ve saygısızlık derecesinde gerçeği yansıtmayan ilgili heykel ile ilgili atılacak adımların yakinen takipçisi olacağız.” ifadeleri kullandı. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 18.02.2021

            Av. Uğur BAYRAKTUTAN

            Artvin Milletvekili

Artvin ili Yusufeli İlçesi Hükümet konağı önünde 8 yıldır; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan Kazım Karabekir’in ve Halit Karsıalan’ın heykelleri bulunmaktadır. Ancak ne acıdır ki; ilgili heykellerden özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Heykelinin benzerlik göstermemesi Yusufeli Halkında infial yaratmıştır.

Bu konuda son olarak; 26.11.2020 tarihinde BİMER ve CİMER üzerinden, 29.11.2020 tarihinde ve 30.11.2020 tarihinde Artvin Valiliği üzerinden gerekli şikayetler yapılmış İçişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na vatandaşlarımız tarafından ilgili Heykellerin ivedilikle kaldırılarak; isimlerine, saygınlıklarına ve hak ettikleri değerlerine göre yeniden yapılması hususu iletilmiştir. 

Bu Bağlamda;

1- Yusufeli Hükümet Konağı’nın önüne yapılan Heykellerin 8 yıldır aynı noktada bulunduğu ve vatandaşlarımızda infial yaratacak boyutta şikayet konusu olduğu göz önüne alındığında; bugüne kadar ilgili heykellerin yenilenmesi hususunda gerekli çalışmalar hangi gerekçe ile başlatılmamıştır?

2- İlgili heykellerin teslim alınması, denetimi veya şikayetlerin değerlendirilerek gereğinin yapılması noktasında sorumlular kimlerdir?

3- Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin saygısızlık derecesinde gerçeği yansıtmaması ve şikayetlerin cevapsız bırakılması noktasında Bakanlığınız nezdinde sorumlular hakkında ne zaman soruşturma başlatılacaktır?

4- Yusufeli Hükümet Konağı önündeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Heykeli olduğu iddiasıyla altında ismi işlenmiş, sadece yüz kısmının görüntülendiği fotoğraflar üzerinden kim olduğuna dair onlarca tahmin yürütülen heykel ne zaman kaldırılacatır? İlgili heykelin kaldırılarak, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek anlamda sayısız örneğinde olduğu üzere gerekli özen ve ustalıkla yapılmış bir heykelinin yaptırılarak alana konulması adına bir takvim açıklar mısınız?