CHP YDK BAŞKANI ARTVİN MİLLETVEKİLİ UĞUR BAYRAKTUTAN SARP SINIR KAPISINDAKİ TIR KUYRUKLARINI BİR KEZ DAHA MECLİSE TAŞIDI

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 18.02.2020

Av. Uğur BAYRAKTUTAN

Artvin Milletvekili

28.11.2019 tarih 7/21922 sayılı cevaplandırılmayan yazılı soru önergemizi değişiklik yapmadan tekrarlıyorum 

Artvin İline bağlı Kemalpaşa İlçesi sınır şehrimiz olmasından dolayı dinamik nüfusu oldukça yoğundur. Gürcistan ile Türkiye arasında sınır ilçe olması Sarp Kara Hudut Kapısından kaynaklanan araç yığılmaları karayolu trafiğini olumsuz yönde etkilemektedir. Kilometrelerce süren tır, kamyon, otobüs vb gibi araç kuyruklarının örneği mevcut değildir.

TIR parklarının yetersiz kalması üzerine Karadeniz Sahil Yolu üzerinde oluşan kuyruk, Türk tarafında 21 kilometre uzamış, TIR kuyruğu, Kemalpaşa ve Hopa ilçelerini geçerek Arhavi ilçesine kadar gelmiş durumdadır. Karayolunun bir şeridini kapatan TIR’ların ilçelerdeki günlük hayat akışını olumsuz etkilemesi dışında ihracat ve turizm de sekteye uğramaktadır.

Bu bağlamda;

1- Uzun yıllardan beri kilometrelerce uzayan araç kuyruklarının Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçe merkezlerini ve Uluslararası kara yolunu olumsuz yönde etkilediği görüldüğü halde neden kesin tedbirler alınmamaktadır?

2- Sarp sınır kapısındaki metrelerce hatta kilometrelerce uzun araçların trafiğin bir şeridini kaplamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Konu ile ilgili bir inceleme başlatacak mısınız?

3- Yetersiz kalan tır parklarının kapasitesinin arttırılması, düzenlenmesi veya yeni alanlar oluşturulması adına bir çalışmanız mevcut mudur?

4- Sorunları ötelemekten öte ortadan kaldırmak adına kesin bir çözüm çalışmanız mevcut mudur? Kamuoyuyla paylaşır mısınız?

Bu haber 4.900 kez okundu.