CHP YDK BAŞKANI ARTVİN MİLLETVEKİLİ UĞUR BAYRAKTUTAN SALKIMLI KÖYÜ’NDEKİ AĞAÇ KESİMLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

      TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 12.10.2020

            Av. Uğur BAYRAKTUTAN

            Artvin Milletvekili

Artvin Merkez Salkımlı Köyü Halkı; son birkaç yıldır yüklenici firmalar tarafından ağaçların düzensiz kesilmesi sonucu doğanın katledildiğini, su kaynaklarının bir kısmı kuruduğunu bir kısmının ise debisinin azaldığını dile getirmektedir.

2020 yılı son çeyreğinde Salkımlı Köyü Saçınka ormanlarında kuru ve devrik emval dururken yüklenici firmaların isteği doğrultusunda; ayakta, sağlıklı, binlerce metreküp ağacın kesilmesi için ışıklandırma adı altında damgalandığı, ancak ışıklandırma kesiminin bilimsel gerçeklerden uzak şekilde yapıldığı belirtilmektedir.

Işıklandırma kesimi Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yaşlı, verimlilik ömrünü tamamlamış ağaçlar ışık görmesi gereken fidanlara zarar vermeden helikopterle yerinden alınarak açık alanlarda istenen hale getirilmesi gerekirken; Saçınka ormanlarında ağaçlar olduğu yerde devrilerek, yüzde 60-80 meyilli olan arazide çekicilerle sürüklenmektedir. Bu nedenle mevcut genç fidanlar kökünden sökülerek heba edilmektedir.

Salkımlı köyü halkı yaşam alanlarında bu şekilde kesim yapılmasına, doğa tahribatına razı gelmemekte, bir an önce ormanları katleden Taşeron firmaların denetimden, bilimsel verilerden uzak ağaç kesimlerine son vermelerini talep etmektedir.

Bu Bağlamda;

1- Artvin ili ve ilçelerinde 2002-2020 yılları arasında Orman Genel Müdürlüğü tarafından kaç ağaç kesimi yapılmıştır? Yıllar itibariyle listeler misiniz?

2- Artvin ili Salkımlı köyü 2020 yılı için ağaç kesimi, gençleştirme çalışmaları, bakım işleri ve ışıklandırma kesimi hangi Taşeron firmaya ihale edilmiştir?

3- Bu ağaçların kesimi esnasında ÇED raporlarının göz ardı edildiği, bilimsel verilerden uzak şekilde kesim yapıldığı iddiaları doğru mudur?

4-Yöre Halkının talepleri doğrultusunda ilgili orman katliamının sona erdirilerek, yöre halkının mağduriyetinin giderilmesi adına bir takvim açıklar mısınız?

Bu haber 3.061 kez okundu.