CHP Borçka Belediye Başkan Adayı Tanıtım Toplantısını Yaptı

 

Cumhuriyet Halk Partisi Borçka Belediye Başkan Adayı Ercan Orhan’ın aday tanıtım program toplantısını yaptı.

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan Yerel Seçimler öncesinde CHP Borçka Belediye Başkan Adayı tanıtım toplantısını Bankalar Caddesinde bulunan Tekbaş Düğün Salonunda CHP Artvin Eski Milletvekili Metin Arifağaoğlu, İl Başkanı Ahmet Biber, İlçe Başkanları İl Genel Meclis Üyeleri, İlçe Belediye Meclis Üyeleri, İl ve İlçe Kadın Kolları Başkanları, diğer parti temsilcileri ve çok sayıda Borçka halkı katıldı.

Aday tanıtım programının açılışı 1 dakikalık Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın mesajı okunasının ardından CHP eski Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu yaptığı konuşmada; “Bugün Borçka’da tarihi bir gün yaşanıyor. Bugün burada büyük bir heyecan ve coşku görüyorum. Ercan Orhan ile ilgili kulağımıza ismi gelmeye başlayınca, kendisiyle de görüştüm. Sen bu işin neresindesin, adın bize geliyor ve herkes seni belediye başkan adayı görmek istiyor, ne dersin dedim. ‘Borçka’ya hizmet etmenin büyük bir onur ve ağır bir sorumluluk olduğunu, eğer Borçka halkının böyle bir isteği varsa, onlara karşı nasıl hayır diyebilirim, onurla varım’ dedi. Buradan genel merkezimize bildirdik, orada parti meclisinde değerlendirmeye alındı. Bugün görüyoruz ki, Borçka Halkı adayını seçmiş, dikkat edin adayını diyorum, bunu bilerek söylüyorum. Yolun açık olsun, 31 Mart Yerel Seçimde 7’den 70’e herkesin ortak adayı, halkın adayı Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan olacak” dedi.

Ardından CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, “Çok önemli bir kavşaktayız, bu seçimde kötü giden gidişata dur demenin zamanıdır. Birlik içinde el ele vererek bizim için değil, geleceğimiz için, yarınlarımız için, ülkenin ve milletin selameti için kazanacağız. Mutlaka başaracağız” diyerek konuşmasını kısa tuttu.

CHP Borçka İl Genel Meclis Üyesi Aday Adayı Celal Alparslan’da neden böyle bir göreve aday olduğunu açıkladı.

CHP Borçka İlçe Başkanı Recep Özçelik; “Borçka tarihi bir gün yaşıyor. Bu insanları, bu kadar farklı görüşte, 7’den 70’e herkesi burada buluşturan Belediye Başkan Adayımız Ercan Orhan’ı tüm Borçka halkı tanır. Onu aslında anlatmaya gerek yok. Saygılı, beyefendi, insan sevgisiyle dolu. Karakteriyle, duruşuyla, herkesin gönlünü kazanmayı bilmiş bir arkadaşımız. Daha çok şey söylenebilir. Burada 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinin Borçka Belediye Başkanının tanıtım programını yapıyoruz. Mesele yerel seçimdir. Ortak noktamız Borçka ve geleceğidir. Ercan Orhan arkadaşımızla Borçka kazanacak. Hepimize daha çok çalışmak, projelerimizi insanlara anlatmak, herkesin kalbine dokunmak için gece gündüz demeden çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız. Bıkmadan, sıkmadan anlatacağız” dedi.

MEMLEKET İSTERİM GÖK MAVİ, DAĞ YEŞİL, TARLA SARI OLSUN

Son olarak yoğun tezahürat ve alkışlar eşliğinde kürsüye gelen CHP Borçka Belediye Başkan Adayı Ercan Orhan yoğun ilgiden dolayı heyecanlanarak yaptığı konuşmasında “Şair diyor ki; Memleket isterim gök mavi, dağ yeşil, tarla sarı olsun. Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim ne başta dert ne gönülde hasret olsun. Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. Memleket isterim ne zengin fakir ne sen ben farkı olsun. Kış günü herkesin evi barkı olsun. Memleket isterim yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun. Olursa bir şikayet ölümden olsun.’’

Değerli dostlar heyecanlanmamak elde değil. Öğretmenim, yıllarca kalabalık önünde konuştum ama bu kadar kalabalığa ilk kez konuşuyorum, beni bağışlayın. Burada çok farklı renkler görüyorum, her türlü siyasi kimliğe sahip olan dostlar görüyorum, farklı isimler görüyorum, bize inanan bize güvenen ve 1 Nisan 2019 günü bizi belediye başkanlığına taşıyan Borçka’lılar görüyorum. Köylülerimi görüyorum, arkadaşlarımı görüyorum, dostlarımı görüyorum, gençleri görüyorum, kadınları görüyorum. Demek ki biz bu işi başaracağız.

Biraz kendimi tanıtayım.

1970 Borçka doğumluyum. İlköğretim, Ortaöğretim ve Lise eğitimimi Borçka’da, Üniversite eğitimimi Atatürk Üniversitesi’nde tamamladım. Öğretmenlik mesleğine 1994 yılında Sinop Ayancık’ta başladım. 2018 yılında Borçka Yeniyol İlköğretim Okulu Müdürü olarak görev yaparken, Borçka’ya hizmet edebilmek için görevimden istifa ettim ve şuan aranızdayım. 1997 yılında benim meslektaşım olan Fatma hanım ile evlendik. Ceren, İlke ve Deniz isminde üç çocuğumuz var. Bana acemi bir siyasetçi de diyebilirsiniz. Ama halka hizmet noktasında, hizmette usta olabilmek için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum.

Sevgili Borçkalılar, Değerli Misafirler,

Bir sorun veya konuda çözüm üretmek için önce o sorunun veya konunun mevcut duruma nasıl geldiğine dair doğru teşhiste bulunmak lazım.

Teşhisin doğru olmadığı yerde tedavi de olmaz.

Biz bu nedenle önce Borçka’nın bugüne gelişindeki kaynak nedenleri doğru tespit etmemiz ile bu yola koyulacağız?

Borçka bu hali ile İHTİYAÇLARIMIZI ve BEKLENTİLERİMİZİ karşılıyor mu? Karşılamıyorsa, hangi nedenlerden dolayı biz bir dizi sorunla boğuşmak durumunda kaldık? Ve en önemlisi, bu sorunlarımızı nasıl aşacağız?

Borçka ilçesi ve köyleri son yüzyıl içinde Türkiye’nin değişik illerine göç vermiş olmakla birlikte diğer dikkat çeken ayrıntı köylerden ilçe merkezine doğru da göçün yaşanmış olmasıdır.

Köylerde daralan tarım ve hayvancılık faaliyetleri gelir elde etmedeki imkansızlıklar, vatandaşlarımızı ilk durak olarak Borçka ilçemizde aş bulmaya, iş ve yaşam kurmaya sevk etmiştir.

Borçka’da kendisi ve ailesine yeterli gelir elde etme fırsatını göremeyen vatandaşlarımız ise daha uzak diyarlara göç etmiştir.

Bütün bunlar olurken, vatandaşın temel hedefi Borçka’da kendisi ve ailesi için konaklayacak bir çatı sahibi olmaktı. Konaklama işini önemli oranda çözmekle birlikte, BİZ Borçka’lılar olarak Borçka’da sürdürülebilir bir ŞEHİR EKONOMİSİ ve yaşam kalitesi yaratmakta yetersiz kaldık.

Borçka bugüne gelirken?

– Gün içinde olan sorunlarına odaklandı, geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak bir şehir kuramadı,

– Binalar yaptık ama caddelerimiz, kaldırımlarımız, yeşil alanlarımız vasat altında kaldı,

– Şehirde otomobil park edecek uygun yerlerimiz yok,

– Her yanından su akan Borçka’da çeşmeden içilebilir kalitede ve sürekli akan suyumuz dahi yok,

– Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması için yeterli faaliyet alanlarımız yok,

– Engellilerimizin insanca yaşama dahil olması için bir merkezimiz yok,

– Sinema, tiyatro ve kültür merkezimiz yok,

– Gençlere iş imkanları sağlayacak bir gündemimiz yok,

– Ağırlıkla Yaz sezonunda gerçekleşen turizm faaliyetlerinden şehrin nasıl pay alacağına dair bir çözümümüz yok,

– İlçemiz, köylerimiz ve bölgemizden kaynaklanan fırsatları nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda bir çalışmamız yok.

– Yaz döneminde köyde, kış döneminde Borçka’da ikamet eden vatandaşlarımızın hayvan barınakları ve mandıra projemiz yok

– Vatandaşlarımıza ve esnafımıza sorulmadan yapılan bir Pazar yeri bugün çözüm yerine sorun teşkil etmekte bu soruna da çözüm yok,

Sonuç olarak, gittikçe daralan bir alanda yaşama tutunmayan bir Borçka gerçeği hepimizin önünde. Peki biz çaresiz miyiz? Bu gidişe boyun eğip günü nasıl kurtaracağımızı düşünerek gerçekten doğru bir seçim mi yapmış olacağız?

Sevgili Borçkalılar, Değerli Misafirler,

Bu gidişe teslim olmak çözüm değildir. Teslimiyet çare değildir. Ve Biz Borçkalılar olarak bir adım öne çıkıp bizim üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

Değişimin dinamiğinden faydalanacağız. Borçka ve köylerinin üreten bir ekonomiye kavuşması yolunda bütün kaynakları ve fırsatları kullanarak Borçka’yı yeniden inşa edeceğiz. Bunu halkımız ve gurbetteki hemşerilerimiz ile Borçka’nın dostları ile birlikte başaracağız.         Sadece başkalarının ürettiğine müşteri olmayacak biz de üreteceğiz ve ilçemiz kazanacak.

Peki Borçka’nın Fırsatları Neler:

Turizm:

– Borçka mevcut hali ile turistin şehir içine girmek dahi istemediği kötü bir durum arz etmektedir.

– Muratlı hudut kapısının açılması ile Borçka ilçesi, Çoruh vadisi istikametinde gerçekleşecek turizm faaliyetlerinin hizmet temin edeceği, ticaret yapacağı bir taşımacılık kapasitesinin tesisi için çalışacağız,

– Köy ve İlçe ekonomileri bütünleşik olup köylerde organik ürün üretimi bunların yüksek kalitede işlenip pazara taşınması için çalışacağız,

– Köylerde yüksek kalitede turizm faaliyeti tesis için gerekli bütün çabayı göstereceğiz,

– Çoruh vadisinde turizmin gelişimi için vadideki diğer belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile birlikte belirlenmiş, paylaşılan gündemlerde yakın ve etkili çalışma fırsatları yaratacağız,

Muratlı Hudut Kapısı:

Muratlı kapısının bir an önce binek araçlarının geçişi ve nihayetinde tam kapasite ile açılması için Artvin’deki bütün Belediyeler, milletvekillerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışacağız

Tarım ve Hayvancılık

İlçemiz ve il boyutlarında yapılacak alternatif tarım ve hayvancılık fırsatları vardır. Bu çalışmalara destek olup vatandaşlarımızı yönlendireceğiz, Kış döneminde vatandaşlarımızın köyleri boşaltıp hayvanları ile Borçka’ya taşınmasında farklı bölgelerde ahırlar yapılıp hayvancılığı geliştireceğiz, vatandaşlarımızın ucuz fiyata hayvanlarını satmalarına engel olacağız.

Temel Hizmetler:

Borçka’da yaşam kaynağımız olan temiz su bizim olmazsa olmazımızdır. Bunun için gerekirse fonlardan da faydalanarak temiz suyu hemşerilerimize sunacağız.

Çöp toplama, depolama, ayrıştırma ve dönüştürme konusunda daha modern bilimsel ve günümüz koşullarına uygun çalışmalar yapacağız.

Çoruh Yatağının Ekonomiye Kazandırılması

Çoruh su yatağının her iki yakasının günlük kullanıma uygun piknik ve eğlence alanları tesis edecek, Borçka ilçesi için olası enerji üretiminin devreye alınması noktasında ilgili kurumlar ile görüşüp; teknik ve yasal çerçeve değerlendirmelerini yaparak bu kaynakların Borçka’mızı kalkındırması yönünde çalışacağız,

Peki Bunları Nasıl Yapacağız?

Biz sorunlarımızın çokluğunun ve ağırlığının farkındayız. Belediye imkanlarımızın mali kısıtlar içinde olduğunun da bilincindeyiz.

Lakin, bu gidiş gidiş değildir. Mevcut halde ölü kabul edilen doğamızı, coğrafyamızı ve insanımızı merkeze alarak, demokratik, şeffaf, hesap ve güven veren bir irade ile kaynak yaratacağız ve çözüm üreteceğiz. Borçka’nın başka bir çıkış yolu da yoktur. Bizler, tarihin bu sayfasında ya yeni bir gelecek kuracağız ya da eriyip gideceğiz.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bugün burada size yapacağım projeleri anlatırken; bu projelerimi sizlerle birlikte hazırlayacağım. Sizlerle birlikte sorunları tespit edip sizlerle birlikte çözüm üreteceğim. Kendi kafamıza göre değil sizlerin taleplerine göre davranacağız. Halk için halkın yanında halkla birlikte olacağız.

Bu çözümleri ise bu seçim sürecinde yapacağız ev ve mahalle toplantılarında üreteceğiz. Ne demiş atalarımız “el elden üstündür”. Birbirimizin üstünlüklerini yan yana koyup Borçka’mızı daha güzel bir kent haline getireceğiz.

Şimdi 4 aylık yoğun bir maratona giriyoruz. Bu maratonu el ele vererek, yan yana durarak birlikte başarıyla tamamlayacağız. Siz değerli dostlarımdan bir ricam olacak. Bu maratonu başarıyla tamamlamak için her birimizin emek sarf etmesi gerekiyor. Sizlerden ricam bu seçim dönemin de seçim kampanyamız da görev almanızdır. Arkadaşlar şu an kayıt alıyorlar. Herkesin yapabileceği bir şey vardır bunu unutmayalım.

Biliyorum uzun konuştum ama bundan sonra uzun konuşmayacağım. Bundan sonra konuşma değil icraat süreci başlıyor, bundan sonra tek tek, kişi kişi, ev ev gezme süreci başlıyor.

Bu sürecin sonunda H’ercan Kazanacak Borçka Kazanacak.

Allah’ın izni siz Borçkalıların desteği ile

BİZLER, BÜTÜN BORÇKA’LILAR ve BORÇKA DOSTLARINI BİRLİK OLMA RUHU içinde; Borçka’yı yeniden inşaya, akılla üreten, hakça paylaşan, KATILIMCI, HESABINI BİLEN ve HESAP VEREN, birkaç kişi için değil HERKES için çalışan bir GELECEK İNŞA etmeye talip oluyoruz.

7’den 70’e ilçede veya ilçe dışında yaşayan bütün Borçka’lıları bu diriliğe katılmaya GÖNÜLDEN davet ediyoruz.

Borçka’nın geleceğini yeniden kurma yolunda öngörümüz istikametinde politika, program ve projelerimizi süresi içinde halkımızla paylaşacağız.

Konuşmamı bitirmeden önce,

Bana destek olan aileme

Benim ben olmamda etkisi büyük olan köyüme

Yıllardır emek verdiğim ve her zaman yanımda hissettiğim eğitim camiasına

Ve tabii ki bu göreve beni layık gören Cumhuriyet Halk Partisinin geçmişten günümüze tüm yönetici ve üyelerine şükranlarımı sunuyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN de dediği gibi “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” şiarı ile;

Şimdi çalışma zamanı…

“Birlik, Dirilik ve Başarıya uzanan Borçka, hepimize KUTLU OLSUN” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından salonda bulunanlar Ercan Orhan’ı tebrik ederek, günün anısına fotoğraflar çekimlerin ardından aday tanıtım toplantısı sona erdirildi.

Haber: Fatma Küçük Atasert

  

Bu haber 628 kez okundu.