Cankurtaran Tüneli’nde Artık Açılış Zamanı!

Tünel Trafiğe Açılış Merasimi Bugün Hopa Tarafındaki Girişte Düzenlenecek

Cankurtaran Tüneli’nin tamamlanarak trafiğe açılışına hazır hale getirilen Hopa Dağı Tüneli 1 Mart Perşembe günü bugün Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılacağı etkinlikle ile trafiğe açılacak.

Artvin halkına çağrıda bulanan Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Başkanı Av. E. Erkan Balta, yaptığı açıklama ile trafiğe açılış törenine tüm Artvin halkını davet ederek; “Artvin’imizin 60 yıllık hayali olan Cankurtaran Tüneli 01 Mart 2018 Perşembe günü saat 12.30’da tünelin Hopa giriş noktasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla’nın katılımı ile trafiğe açılacaktır. Artvin halkımıza saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin İkinci Uzun Tüneli Olacak

Artvin’in 50 yıllık hayali olan Cankurtaran Tüneli, Ovit Tüneli’nin ardından Türkiye’nin ikinci uzun tüneli olacak. Hopa ve Borçka ilçeleri arasında yapımı tamamlanan ve 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Cankurtaran Tüneli, 1 Mart’ta düzenlenecek törenle ulaşıma açılacak. 1950’li yılların sonunda yapımı gündeme gelen ve 8 yıl önce temeli atılan tünel projesi yarım yüzyıl sonra gerçekleşmiş olacak.

Karadeniz’i Erzurum üzerinden İran’a bağlayan, zorlu kış şartlarında geçit vermeyen Hopa-Artvin karayolu güzergahındaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi’ne alternatif olacak Cankurtaran Tüneli’nin yapımı 1950’li yılların sonuna doğru gündeme getirildi. Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Cankurtaran tünel projesinin temeli dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Başbakan Binali Yıldırım tarafından 29 Ekim 2010’da atıldı. 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Cankurtaran Tüneli, 910 günde tamamlanması planlandı. İnşaat aşamasında yaşanan sorunlardan dolayı 3 müteahhit firma değiştiren tünelde 2014 yılında ışık göründü. Bağlantı yolları ile mekanik aksamlarının tamamlanmasıyla birlikte tünel, 1 Mart’ta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla yapılacak törenle ulaşıma açılacak. Açılış kapsamında organize edilen etkinlik tünelin Hopa girişi noktasında yapılacak.

Cankurtaran Tüneli

Artvin’in Hopa ve Borçka ilçeleri arasında 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Cankurtaran Tüneli, bağlantı yolları ile birlikte 7 bin 288 metre olacak. İhale bedeli 99 milyon 987 bin 240 lira olan tünelin tamamlanmasıyla kar ve buzlanmanın nedeniyle özellikle kış aylarında ulaşımda büyük aksamalar yaşanan 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi tarihe karışacak. Karadeniz’i Güney’e bağlayacak olan tünel ayrıca Hopa-Borçka arasındaki karayolu ulaşımını 12 kilometre daha kısaltacak. Rize ile Erzurum’u birbirine bağlayacak olan ve delme işlemi tamamlanan 14.3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli, Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun 3’üncü çift tüplü karayolu tüneli özelliğini taşıyor.

Tünelin açılış merasimine il dışından ve ilimizden çok sayıda misafirin katılması ve Artvin’in o gün önemli misafirleri ağırlaması bekleniyor. Artvin tarihi bir gün ile rüyasına kavuşmuş oluyor.

ÇP

197 Görüntüleme