Büyük Zafer 96 Yaşında!

  

        30 Ağustos Zafer Bayramı Artvin’de Törenlerle Kutlandı

        30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıl dönümü, Artvin’de törenlerle kutlandı.

Artvin Valiliği önünde gerçekleştirilen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin AK Parti Milletvekili Av. Erkan Balta, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki ve daire amirleri ile birçok vatandaş katıldı.

Törende Törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili Erkan Balta, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe askeri araç eşliğinde vatandaşların bayramını kutladı.

Halk Eğitim Merkezi mehteran takımının sahne aldığı programın daha sonra şiirler okunmasıyla devam etti.

Törende J. YZB Barış İçöz, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. İçöz yaptığı konuşmada, “Bugün, yüce Türk ulusu ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun, ebedî başkomutan Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, omuz omuza vererek yaptığı var olma mücadelesinden, destansı bir zaferle çıkışının 94’ncü yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz.

Bu zaferle Türk ordusu milletiyle beraber dünyaya “Türk esir edilemez ve Anadolu işgal edilemez” mesajını vermiş, Türk’ün gücünün ne demek olduğunu bir kez daha kanıtlamış, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders vermiştir.

Bu zafer, Türk vatanını işgal ve Türk’ü esir etme hayalini gerçekleştirmeye çalışan güçlere karşı; “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla yola çıkan gazi Mustafa Kemal’in ve ona yürekten bağlı olan Türk milletinin inanç ve azminin zaferidir.

Bu zafer yüce Türk ulusunun; bütün dünya devletlerinin “tükendi” dediği bir anda, vatanın işgali karşısında şahlandığı, yurdun her köşesinden ordusuna katılan kahraman evlatlarıyla sımsıkı kenetlenerek, hürriyet ve istiklali için giriştiği milli mücadelede, Türk birlik ve beraberliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin neleri yapmaya muktedir olduğunu gösterdiği eşsiz bir zaferdir.

Ulu önderin 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile başlayan kurtuluş savaşında, Sakarya Meydan Muharebesi’nde kazanılan zaferle düşmana ağır bir darbe indirilmiş, bir yıl sonra 30 ağustos 1922’de “Başkomutanlık Meydan Muhaberesi” sonucunda düşman birliklerinin büyük bir bölümü etkisiz hale getirilmiştir.

Müteakiben Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri” emriyle başlayan takip harekâtı neticesinde, kalan düşman birliklerinin, 9 Eylül’de İzmir’den çıkarılmasıyla tüm yurt düşmandan temizlenmiştir. Esaret altında yaşamaktansa bağımsızlık yolunda ölmeyi tercih eden Artvin’in kahraman halkı da istiklal savaşına katılmış, bunlardan 211’i şehit düşerken, diğerleri gazi unvanını alma şerefine erişmişlerdir.

Yoksulluk içerisindeki fedakâr Türk ulusuyla çıktığı bu yolda, kazanılan zafer sonucunda elde edilen bağımsızlığın, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaktaki ilk adım olduğunun bilincinde olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, siyasi, sosyal ve hukuk alanında ortaya koyduğu ilkeler ve yaptığı devrimlerle bu eşsiz başarıyı taçlandırmıştır.

İstiklal savaşı ve onun sonucundaki 30 Ağustos zaferi esaret altındaki diğer milletlere de umut ışığı olmuştur. Milletini tanıyan ve ona yürekten inanan Ulu Önder Atatürk, en zor şartlar altında bile umutsuzluğa kapılmadan ancak; hayalperest de olmadan, eldeki imkânları akılcı bir şekilde kullanarak, karanlıktan çıkış yolunu tüm dünyaya göstermiştir. Kazanılan zafer sonrasında cumhuriyet ilan edilmiş ve galip devlet olarak imzaladığımız Lozan Antlaşmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti uluslararası ortamdaki yerini almıştır.

30 Ağustos Zaferi; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, hatta yok etmek isteyen güçler tarafından hazırlanan projelerden birisi olan Sevr Antlaşmasının yırtılıp atıldığı, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk ulusunun ve kahraman Türk ordusunun en zor şartlarda bile hiçbir güce boyun eğmeyerek, bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda nasıl şahlanacağını dünyaya gösterdiği, tarihte benzeri bulunmayan eşsiz bir örnek olmuştur.

Milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak bizler; bu milletten aldığımız güç ve kuvvetle; Atalarımızın emaneti olan; Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları ile güçlü ordumuzun bize miras bıraktığı, şehit kanları ile sulanmış aziz vatan topraklarını korumaya, bu uğurda dün olduğu gibi bugün de canımızı seve seve vermeye hazırız.

Bu duygu ve düşüncelerle; büyük bir coşkuyla kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı ve Başkomutanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kahraman silah arkadaşları ve bu toprakları kanları ile sulayan milletimizin, aziz şehit ve kahraman gazilerinin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. ruhunuz şad olsun. Emanetiniz ilelebet var olacaktır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program tören geçişiyle son buldu. Artvin Valisi Ömer Doğanay, daha sonra makamında tebrikleri kabul etti.

AVBM

212 Görüntüleme