BORÇKA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

            Borçka’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü kutlaması yapıldı.

            Borçka Belediye binası önünde Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, ve Belediye Başkanı Aslan Atan’ın çelenk sunumunun ardından 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kötü hava muhalefeti dolayısıyla kutlama programı İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Salonunda icra edilmek üzere tören alanından ayrıldılar.

            Tören daha sonra Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan tarafından günün anlam ve önemini belirten yaptığı konuşmada; “7 Mart 1921’de vatan toprağına katılan bu bölgeler yıllar boyu sıkıntılı günler yaşamışlar. Özellikle 93 harbinden bahsetmek istiyorum. 1877-1878 savaşı olarak bilinen 93 harbinde bu bölge işgale uğramış, bu bölge insanları yaşlı, çoluk çocuğu uzak diyarlara göç etmek mecburiyetinde kalmış. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Artvin’den 93 muhaciri diye tarif edilen insanlarımıza rastlamak mümkündür. Geçenlerde toplantı vesilesiyle Tokat iline gittik baktık ki Tokat’ta 93 savaşından, harbinden mütevellit o bölgeye yerleşen 17 bine yakın hemşerimiz var. Yani bu bölge insanı yıllar boyu çok büyük badireler, sıkıntılar, eziyetler çekmiş ve en fazla vatanın kıymetini bilmek durumunda olan insan bu bölge insanıdır sanıyorum. Onun için bize atalarımızdan miras olarak bırakılan bu toprakları biz elimizden geldiği kadar en güzel şekilde savunmak, koruyup kollamak mecburiyetindeyiz. Onun için çok çalışacağız, bir olacağız, beraber olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız diyorum, hepiniz sevgi ve saygıyla selamlıyor, 7 Mart Artvin’in ve çevresinin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü münasebetiyle bütün vatandaşlarımızın mahalli kurtuluş gününü kutlar, milletçe birlik ve beraberlik içerisinde olmak temennisiyle hayırlı günler dilerim” diye ifade etti.

            Tören daha sonra öğrenciler tarafından şiir, kompozisyon okunması, halk oyunları gösterimi, çeşitli dallarda dereceler elde öğrencilere protokol tarafından ödüllerin takdiminden sonra kutlama töreni sona erdirildi.

            Haber: Gökhan Özçelik

Bu haber 2.116 kez okundu.