Borçka’daki Orman Yangınında 6 Hektarlık Alan Zarar Gördü

                Borçka’daki çıkan orman yangınında yaklaşık 6 hektarlık alan zarar gördü

                23 Aralık 2019’da Borçka İlçesi Merkez Mahallesi Taşlıtarla Mevkisinde ikamet eden İsmail Hoşgör tarafından verilen bilgiye göre; “Akşam ezanından sonra Cami çıkışında evlerimizin üst tarafında bulunan Yüksek gerilim hatlarında kıvılcımların çıktığını gördük, ÇEDAŞ yetkililerini aradık ve daha sonra çıkan kıvılcımlardan sonra bir anda alevlerin yükselmesiyle Borçka itfaiyesine haber verdiklerini” ifade etti.

                Durumu fark eden diğer hane sahiplerinin ihbarı üzerine bölgeye Borçka İtfaiye ekiplerinin ardından Borçka Orman İşletme Müdürlüğü, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ve diğer ilçe müdürlükler vede diğer ilçe itfaiye ekipleri olay yerine gelerek müdahalelerde bulunmaya çalıştılar. Orman Yangının büyümesi üzerine çok sayıda gönüllü halkın katılımıyla çalışmalar başlatıldı. Yangının daha da büyümesine ihtimaline karşı Borçka ilçesindeki 112 Sağlık ekipleri ve AFAD İl Müdürlüğü ekipleri hazır halde bekletildi.

                Yangın aşırı rüzgarın etkisiyle korkulu anların yaşanmasına sebep olurken gece 03:40 sularında tüm ekiplerin yaptığı müdahaleler soncunda yangın kontrol altına alınıp söndürülerek soğutma çalışmalarına devam edildiği öğrenildi.

                Yaklaşık 6 hektarlık orman alanının zarar gördüğü mevkide yetkililer tarafından yangın çıkış nedenini ve hasar tespit çalışmalarını daha sonra yerinde incelemelerde bulundular. – Bülent Atasert

Bu haber 1.431 kez okundu.