Borçka’daki İlk Çilek Bahçesi Hasatlarını Vermeye Başladı

                Borçka’da 1 Temmuz 2020 tarihinde bölgenin yeni umudu olacak olan ve ilk kez oluşturulan çilek bahçesi ilk hasatlarını vermeye başladı.

         Artvin’in Borçka ilçesi Alaca Köyü’nde Borçka Ziraat Odası Başkanlığı ve Üretici Erdal Kaya işbirliği ile oluşturulan çilek bahçesi ilk hasadını yaptı. Yaklaşık 1 dönümlük çilek bahçesinde 4 ton ürün hasadı bekleniyor.

İklime uygun her bölgenin kendisine has bir özelliğinin olduğunu belirten  Borçka Ziraat Odası Başkanı Mühendis Tolga İskenderoğlu, Borçka’ya bağlı Alaca köyünde Üretici Erdal Kaya işbirliği ile oluşturulan çilek bahçesinde  ilk çilek hasadını yaptığını söyledi. Hedeflerinin bölgenin ihtiyacını karşılamak olduğunu ifade eden Başkan İskenderoğlu; “Bir dönümlük alanda 4 ton ürün hasadı bekliyoruz.  Ve ürettiğimiz çilekleri de 20 TL’den tüketiciye satıyoruz” dedi.

Borçka Ziraat Odası Başkanı Mühendis Tolga İskenderoğlu, hedeflerinin tonajlı üretime geçilince bölgenin çilek ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu söyleyerek; “Özellikle çilek üretimi ile ilimizin adını duyuracağız. Bölgemiz çay ve fındıkla anılırken neden çilek ya da adesa üzümü ile de anılmasın ki? Bizler çeşitli çalışmaların ardından çeşitli köylerimizde çilek tarımının elverişli olduğunu gördük. Bu nedenle üreticilerimiz yeter ki toprakla buluşsun bizler oda olarak her zaman onların yanlarında olacağız” dedi.

Üreticinin elde ettiği ürünler için de gereken pazar ihtiyacını karşılayacaklarının garantisini veren Borçka Ziraat Odası Başkanı  İskenderoğlu özellikle gençlerin tarımla, toprakla ilgilenmelerini hedefledikleri belirterek; “Özellikle gençlerin bölgeden göç etmeleri yerine kendi topraklarında tarımla uğraşmalarını hedefliyoruz. Bugün bu çilek bahçesi birçok üreticiye ve henüz tarımla uğraşmayan ancak tarımla uğraşmak isteyen birçok insana da örnek teşkil edecek. Bizler çilek bahçesinde sırf insanlar görsün diye hasat mevsimi olmamasına rağmen örnek olması açısından bir miktar meyve veren çileklerin hasadı yaptık. İnsanlar daha çok ikna olacaklardır diye düşünüyoruz” dedi.

İskenderoğlu açıklamasının devamında; “Alaca Köyü çilek tarımı hasadı için uygun bir bölgemiz. Bizler öncelikle çiftçilerimize gerekli ortamı oluşturuyoruz. Ne gerekiyorsa gereken imkanları da sağlıyoruz. Normalinde hasat zamanı Nisan ve Temmuz ayında olması gerekirken bizler şu anki hasatla örnek teşkil etsin diye azda olsa çilek üretiminde bulunduk. Çünkü insanlar görerek daha da iyi anlıyorlar ki bizim bu bölgemizde de çilek yetiştirmeye uygun” ifadesini kullandı.

İlçede tarımı yapılan Fındık, Çay ve Arıcılık dışında alternatif tarım ürünlerinin desteklenmesi adına oluşturulan çilek bahçesi bölgenin yeni umudu olacağını belirten İskenderoğlu; “İlimizde gerçekleştirdiğimiz Fındık, Çay ve Bal üretiminin ciddi bir bölümünü ilçemiz köylerinde gerçekleştiriyoruz. Fakat Kaynarca, Alaca ve Balcı Köylerimizin büyük bir bölümü bu tarım ürünlerinde yoksun şekilde ve arazilerimizin önemli bir kısmı boş. Bölgede alternatif tarım ürünlerinin teşvik edilmesi dolayısıyla bu bölgedeki tarım girdisinin yükseltilerek gelir kaynaklarını çeşitlendirmemiz gerekiyor.

Bu kapsamda daha önce Balcı ve Kaynarca köylerimizde Çaykur ve Borçka Ziraat Odası olarak çay tarımı hususunda deneme parselleri kurmuştuk.

Yine bölge ile ilgili İlçe Tarım Müdürümüz Fatih beyle birlikte Üzüm yetiştiriciliği ile ilgili  girişimlerimiz ve ilgili makamlara sunduğumuz  projelerimiz olmuştu fakat hayata geçirememiştik. Daha önceki incelemelerimizde Kaynarca ve Alaca bölgemizin çilek tarımına uygun olduğunu gördük. Bu çerçevede bugün burada Erdal Kaya üreticimiz ve Ziraat Odası el ele vererek çilek tarımı ile ilgili bir dönümlük bir alanda damlama sulama ve diğer tüm ekipmanları ile beraber profesyonel bir çilek bahçesi kuruyoruz. Bu bahçe bölgede ve ilçemizde bir ilk. Amacımız bölgede iyi örnekler oluşturarak diğer üreticilerimizi  özendirmek, çilek tarımını geliştirmek ve üreticilerimizin alternatif tarım gelirlerini arttırmaktır. Umarım hedeflediğimiz amaca ulaşır bölgeyi çilek hususunda bir cazibe merkezi haline getiririz. İlçemize, köylerimize ve üreticilerimize hayırlı olması dileğiyle, zahmeti az bereketi bol olsun” diye ifadelerde bulundu. – Bülent Atasert

Bu haber 6.712 kez okundu.