Borçka’da Sel Felaketi

Borçka’da yoğun yağmur sonucu derelerin taşması sonucu evlerinden çıkamayan 17 kişi kurtarıldı.

            Artvin’in Borçka İlçesinde yaşanan yoğun yağmur sonucu Merkez Mahallesi Vehbi Alparslan Caddesinde bulunan 5 katlı binada Ethem Özdemir’e ait daireye kaya parçaları ve toprak girmesi sonucunda kullanılamaz hale geldiği ve yine aynı binada bulunan Murat Özdemir’e ait dairede 4 kişi Borçka Belediyesi İtfaiye ekiplerince balkondan kurtarıldığı öte yandan Borçka – Hopa Yolu Üzeri Halı Saha mevkisinde İçkale deresinin taşması üzerine Mustafa Yılmaz ve Mehmet Kasımoğlu’na ait binada 13 kişi AFAD ekiplerince kurtarıldı.

            Vali Doruk, Borçka’da selde incelemelerde bulundu.

            Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker ile birlikte Borçka’da etkili olan şiddetli yağışın ardından, Borçka-Muratlı karayolunda selden etkilenen kara yolunda inceleme yaptı. Muratlı Tüneli içerisinde toprak birikintisi sonucu Kara yolundaki iş makineleri çalışmalarını yerinde inceledi.

            Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ise ilçesinde yaşanan selle ilgili yaptığı açıklamada “Gece saat 02.00 sıralarında yağış başladı. O saatten sonra hızla arttı. Zaten teyakkuz halindeydik bütün ekipler hazırdı. Sabah saat beşten sonra, dere suları iyice kabardı, yollara taşmaya başladı. Sevindirici tarafı can kaybı yok ama tabi ki mal kaybı var. Bazı ev ve iş yerleri hasar gördü. Şuan da yağmurun kesilmesiyle beraber gerekli önlemlerde alınmıştı. Bütün birimlerle ortak çalışmalar yürütüyoruz. Karadeniz sürekli yağış alan bir bölge 2015 tarihinde bir sel felaketi yaşanmıştı. Bitmeyen bazı çalışmalar var. Onlar da bitirilirse önlemler tam olarak alınmış olacak” ifadelerini kullandı.

            Sel ile ilgili gerekli açıklamalar daha sonra yapılacağı öğrenildi.

            Haber-Foto: Bülent Atasert

Bu haber 2.403 kez okundu.