Borçka’da Cumhuriyet Bayramının 96. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

            Cumhuriyet Bayramının 96. Yıldönümü Borçka’da coşkuyla kutlandı.

            28 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 13.00’de Borçka Belediyesi önünde Atatürk Anıtına Borçka Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Borçka Belediye Başkanlığı tarafından çelenklerin sunumu, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla son buldu.

            Kutlama törenleri 29 Ekim 2019 Salı günü saat 10.00’da Borçka Kaymakamlığında Kaymakam Hasan Hüsnü Türker’in tebriklerin kabullerinin ardından, Belediye önündeki tören alanında Kaymakam Hasan Hüsnü Türker, Garnizon Komutanı Piyade Teğmen Aziz Günay ve Belediye Başkanı Ercan Orhan eşliğinde, öğrencilerin, askeri erkanın ve halkın bayramını kutladıktan sonra, Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker’in günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmada;

            “Cumhuriyetimizin ilanının 96. Yıldönümü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

            Bilindiği gibi, Büyük Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkansızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleşmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.

            Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.

            İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir “dünya devleti” olmanın kıvancına erişmiştir.

            Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki;  Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramları Her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

            Ülkemizin günümüz dünyasında, daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmeli, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmelidir. Bunun için Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; tek bayrak altında birliğimizi ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

            Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir.  Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var ola bilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu tek vücut olma bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini; birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.

            Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

            Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümü kutlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

            Tören daha sonra Borçka Anadolu Lisesin öğrencilerinden Ebubekir Kanbur tarafından “ON BEŞ YILI KARŞILARKEN” adlı şiirin okunması, Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Merve Şimşek “AKDENİZ’E DOĞRU” adlı şirin okunması, “CUMHURİYET” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından çeşitli hediyelerin takdimi, Cumhuriyet Ortaokulu tarafından hazırlanan Halk Oyunları gösterisi ve tören geçişi ile kutlama töreni burada sona erdirildi.

            Akşam saat 18.00’de Borçka Belediye Başkanlığı tarafından Fener Alayı yürüyüşü, saat 19.00’da ise Yöresel Sanatçılar, Gurup Üç Kuşak ve Erdem Akın’ın konseriyle kutlama törenleri sona erdirildi.

            Haber: Sermin Aydemir

Bu haber 1.407 kez okundu.