Borçka’da Cumhuriyet Bayramının 95. Yıldönümü Törenle Kutlandı

 

29 Ekim Cumhuriyet bayramının 95. Yıldönümü Borçka’da törenle kutlandı.

28 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 13.00’de Borçka Kaymakamlığı ve Borçka Belediye Başkanlığınca Atatürk Anıtına çelenk sunumu, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile sona erdirilmişti.

29 Ekim sabahı Borçka Belediyesi binası önündeki tören alanında Borçka Kaymakam V. Hasan Hüsnü Türker, Borçka Belediye Başkan V. Nurettin Okuyan eşliğinde öğrencilerin, halkın, askeri erkan ve protokolün sırasıyla Bayramlarını kutladı.

Tören daha sonra 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Borçka Kaymakam V. Hasan Hüsnü Türker tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

Protokolün kıymetli üyeleri,

Saygıdeğer Borçkalı hemşerilerim ve

Sevgili öğrenciler,

Öncelikle hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Bugün, burada, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun, 95. Yıldönümü kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız.

29 Ekim cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Her birinizin bu ulusal bayramını ayrı ayrı tebrik ederim.

Değerli hemşerilerim, Balkan savaşları ve 1. Dünya savaşıyla yorgun ve bitkin düşen milletimiz, vatanının işgal edilmesine, ülkesinin bölünüp parçalanmasına razı olmamış, son bir hamle yaparak ‘ya istiklal ya ölüm’ fikriyle müthiş bir mücadeleye karar vermiştir.

19 Mayıs 1919 da, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna çıkarak, büyük fedakârlıklarla başlattığı millî mücadele, Türk milletinin inanç ve azmi sayesinde başarı ile sonuçlanmış, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanıyla, Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuştur.

Atatürk’ün ‘Türk Milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Bu şanlı devleti bizlere miras bırakan atalarımızın, bizlerden isteği, Cumhuriyetimizi her zaman koruyup kollamamızdır. Bunu yapabilmek çok çalışıp Türkiye Cumhuriyetinin adını yüceltmemizle olabilecektir.

Sevgili gençler, bu önemli görev, bugün bizlere bir emanet olsa da, gelecekte, bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak siz gençlerin, çocukların sorumluluğunda olacaktır.

Bugün Cumhuriyetimiz, 95 yıllık tecrübesiyle karşımızda, binlerce yıllık devlet deneyimiyle hayatımızda, yeni yönetim sistemi ve anlayışıyla da günlük yaşantımızda yerini almaktadır.

Bu büyük birikim ve yapılan kararlı mücadele sonucunda güçlü ve müreffeh devlet olma yolunda kararlı adımlarla ilerlemeye devam etmekteyiz. Ülke ve millet olarak devletimizin belirlemiş olduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla yürürken, bu topraklar üzerinde ebediyen payidar kalacağımızı defaatle tescillemiş bulunmaktayız.

Çok zor şartlar da kurduğumuz Türkiye Cumhuriyetini muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için 95 yıldır millet olarak mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Bu mücadele de, önemli olan, millet olarak birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu canlı tutmamızdır. Millet olmanın sırrı mazide ve tarihte bağlarımızın bulunması, istikbalde ise ortak mefkûremizi inşa edebilmemizdir.

Bu itibarla istiklal ve istikbal mücadelemizde Türkiye Cumhuriyetini kurup, bizlere armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve de cumhuriyetimizin bugünlere gelmesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyor; tüm gazilerimize acil şifalar dileyerek hayırlı ve bereketli ömürler diliyorum.

Yaşasın milletimiz, payidar kalsın Türkiye Cumhuriyeti Devleti” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Tören daha sonra sırasıyla Borçka Anadolu Lisesinden Rümeysa Ataman tarafından “Cumhuriyet Ne Demek” adlı şiirinin okunması,

Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Yusuf Ünlü tarafından “Akdeniz’e Doğru” adlı şiirinin okunması,

Cumhuriyet Konulu Anaokulu Resim kategorisinde 7 Mart Anaokulu öğrencilerinden Çınar Eymen Sarı 1.’liği, Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinden Ömer Metin Demir 2.’liği, Atatürk İlkokulu öğrencilerinden Beyza Yıldız 3.’lüğü, İlkokul Şiir Kategorisinde Karşıköy İlkokulu öğrencisi Yusuf Safa Paker 1.’liği, Yeniyol İlkokulu öğrencisi Kerem Tahir Odabaş 2.’liği, Düzköy İlkokulu öğrencisi Yağmur Tülin Güven 3’lük ödülünü Borçka Kaymakam V. Hasan Hüsnü Türker tarafından takdim edildi.

Ortaokul Şiir Kategorisinde Yeniyol Ortaokulu öğrencisi İdil Ahsen Gülcihan 1.’liği, Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Hayrun Nisa Gülsan 2.’liği, Yeniyol Ortaokulu öğrencisi Hümeyra Şimşek 3’lük hediyesini Borçka Belediye Başkan V. Nurettin Okuyan tarafından takdim edildi.

Lise Kompozisyon Kategorisinde Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Nil Sude Kalyoncu 1.’liği, Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sergender Şah Erdağı 2.’liği, Borçka Anadolu Lisesi öğrencisi Cansu Saraç 3.’lük ödülün Cumhuriyet Savcısı Fatih Demirci tarafından ödüllerini takdim etti.

Tören daha sonra Cumhuriyet Ortaokulu tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisi sunumu ve akabinde tören geçişi ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. Yıldönümü kutlama töreni sona erdirildi.

Haber-Foto: Gökhan Özçelik

  

216 Görüntüleme