Borçka’da Camii ve Kur’an Kursu İnşaatı Temeli Atıldı

            Borçka’da bir hayırsever tarafından Camii e 4-6 yaş gurubu Kur’an Kursu İnşaatı temel atma töreni yapıldı.

            Borçka Aydınlar Mahallesi Küme Evleri Camii Yaptırma, Yaşatma ve Hizmet Derneği ile Borçka Belediyesi Başkanlığı işbirliğinde Camii İnşaatı ve 4-6 yaş gurubu Kur’an Kursu inşaatı temel atma töreninde Borçka Kaymakam V. Hasan Hüsnü Türker, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Borçka Aydınlar Mahallesi Küme Evleri Camii Yaptırma, Yaşatma ve Hizmet Derneği Başkanı ve Hayırsever İşadamı Yusuf Yüksel, İl ve İlçe Müftüleri, siyasi parti başkanları, sivil topluk kuruluş temsilcileri ve çok sayıda Borçka halkı katıldı.           

            Borçka Merkez Camii Müezzini Mustafa Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından Artvin İl Müftüsü Hasan Güneş; “Cami, nefes aldığımız dost bir ev! Cami, omuzlarımızın birbirine değdiği bir birlik yuvası, Fakir fukaranın çaresiz insanların çaresi, cami, zenginin fakirle, işçinin işverenle, yönetenin yönetilenle, yabancının yerliyle bütünleştiği büyük bir insanlık evi, cami, ibadet ve fikir merkezidir. Bilginlerimiz burada konuşur. Devlet, vatandaşına burada yaklaşır ve onunla bütünleşir, işte bizler bu topraklarda, Müslümanlık tapusuna, bir imza daha atmak üzereyiz İnşallah, dedi.

            Belediye Başkanı Aslan Atan, “Güzel hizmetlerimizle Borçka ilçemizi buluşturmaya gayret gösteriyoruz, Aydınlar mahallemizde menfezler, yollar, kaldırımla ve alt yapıda ciddi sıkıntıları vardı, Merkezi hükümetimizin desteği ile sorunlarımızı çözdük. Güzel bir kapalı Pazar yerimizi ve devamında sosyal tesislerimizi mahalle halkımızla buluşturduk. Zaman zaman mahalleye geldiğimizde halkın cami yaptırma talebi vardı ve bizde dikkate alarak, tam burayı düşünürken, Yusuf amcamız ortaya çıktı ve bize cami yaptırma niyeti varmış ve bugün bu tatlı telaşı birlikte inşa ediyoruz. Eserin yapımına, temelinde şu ana kadar katkı sağlayan ve destek olan ve bundan sonra da katkı sağlayacak olan hayırseverlerimizin hepsine ve ayrıca bu yağmur altında duran siz değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Bugün temelini attığımız bu cami komplekssi çocuklarımızın dini eğitim bilgileri sağlanacak. Toplayan, toplayıcı anlamına gelen cami, birlik ve beraberliğin simgesidir, bizler minare görmek, ezan sesi duymak zorundayız. Camiler yaratan ile yaratılan arasında köprü vazifesi görür. Yeni yaşam alanları kurarken bu konuyu önemsiyoruz, Bu eserde emeği geçen herkesi yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

            Kaymakam Hasan Hüsnü Türker ise, “Camii temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyet duyduğunu Camiler; toplumsal dayanışmanın, bütünleşmenin sağlandığı, birlik, beraberlik, sevgi, saygı, hoşgörü ruhunun kazandırıldığı, dini bilgilerin, güzel ahlakın, doğruluğun ve dürüstlüğün öğretildiği kutsal mekanlardır. Bu eserde emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum” dedi.

            Haber-Foto Bülent Atasert