Borçka Tarımında bir ilk, gönüllü çay toplama işçisi

Artvin’in Borçka ilçesinde, tarımda bir ilki uygulama, çay üretici ve işçilerine şarjlı çay toplama makinesi ve ekipman dağıtıldı.

Borçka Kaymakamlığı ve Borçka Ziraat Odası iş birliğiyle çay toplama işini kolaylaştırmak ve iş gücünden tasarruf etmek amacıyla alınan şarjlı çay toplama makinelerinin dağıtımı için Çifteköprü Köyünde program düzenlendi.

Programa katılan Vali Yılmaz Doruk, Borçka Kaymakamı  Hasan Hüsnü Türker, Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Murgul Kaymakamı Mustafa Uğur Özerden, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Muratlı Çay Fabrika Müdürü Erdal Tohumcu, Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur Borçka İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fatih Cineviz, Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, Çifteköprü Köyü Muhtarı Selahattin Altunkaya, diğer köy muhtarları, diğer kamu görevlileri çay bahçelerini gezerek, proje hakkında Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur ve diğer ilgililerden bilgi aldı.

Çay toplama makinesi ile bahçede çay toplayan Vali Doruk, ardından çay üreticileri ve işçilerine çay toplama makinesi ve ekipman dağıttı.

Vali Doruk, yaptığı konuşmada, bugün itibarıyla Artvin’de çayda ilk sürgün kesiminin tamamlandığını söyledi.

Çay sezonunda beklenen miktarlara ulaşıldığını belirten Yılmaz Doruk, şöyle devam etti: “Bunu hem özel sektöre verdiğimiz çay miktarından hem de ÇAYKUR’dan aldığımız rakamlarla teyit ettik. İlimizde 53 bin ton civarında yaş çayı kendi işçimizle, üreticimizle yardımlaşarak topladık. Gençlerimizi de işin içine dahil ettik. Böylelikle üreticinin parası kendi cebinde kaldığını” ifade etti.

Vali Doruk, çay toplama işi için 5’er kişilik gruplarla kendilerine başvuran her gruba istisnasız çay toplama makinesi ve diğer ekipmanları verdiklerine işaret ederek, “Çay toplama işçilerine ekipmanın yanı sıra eğitimler de veriyoruz. Bu eğitimlerle toplanan çayın kalitesi de yükseliyor.

Doruk, Gürcistan ülkesi ile çay toplama işçilerin ülkemize gelmesi konusunda ve iş adamlarımızın işlerine devam etmesi için iki ülke arasında görüşmelerin devam ettiğini” dedi.

Örnek bahçede çay toplayan Kaymakam Hasan Hüsnü Türker, “oluşturulan gönüllü çay toplama ekibi dışında isteyen bir başka guruplara yine ekipman desteği yapılarak, komşularına ve başka ilçelere ver illere bir olanak sağlıyoruz, bu vesile ile işsizliği mümkün mertebede çözmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Ercan Orhan ise; “Covit-19 virüsün kötü tarafın yanı sıra iyi tarafı da oldu, şöyle ki, insanların dayanışma ortamı oluştu, bir birlerine yardımlaşma alenide genişledi, kendiliğinden dayanışma sistemi oluştu. Belediye, Kaymakamlık, Ziraat Odası ve Tarım İlçe müdürlüğünde katkıları ile bir ekip oluşturuldu ve bu ekip doğrultusunda köylerde çay toplama işinin artık bu ekipler tarafından araç gereç sağlanarak yapılacağını ve biraz daha genişletilerek, kendi kazancımız kendi topraklarımızda, kendi insanlarımızda kalacak, bu anlamlı proje Çay toplama hasadında Karadeniz’de bir ilki proje bu vesile ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, “Gürcistan ülkesinden daha önce ülkemize gelerek, çaylarımızı toplattırıyorduk, ancak, Covid-19 pandemisi ile birlikte bölgemizde tarımı yapılan çay ve fındık işçiliği ile ilgili bir problemde önümüze geldi.  Daha önce Gürcistan vatandaşları tarafından yapılan çay işçiliği malum kovid-19 nedeniyle sınırların kapanması ve bu insanların Ülkemize gelememesinden kaynaklı bölgemizde çay hasadı ile ilgili işçi sorununu meydana getirmiştir. Yaklaşık çay hasadına 2 ay kala Borçka Ziraat Odası Başkanlığı Borçka Kaymakamlığı ve Borçka İlçe Tarım Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde köylerimizde İŞKUR’a ve sosyal yardımlaşmaya müracaat eden işsiz gençlerimizin Çay ve fındık işçiliği hususunda değerlendirilmesi Fikri ortaya atılmıştır.

O günden sonra bölgede yapılan çalışmalar neticesinde 1500’e yakın kişi aranarak çay işçiliği konusunda ekipler oluşturulmaya çalışıldı, akabinde yöre insanlarından gençlerimizden oluşturulan ekipler köylerimizdeki 1. sürgün çay hasadını gerçekleştirdi. Bizler de üreticinin temsilcisi olan Borçka Ziraat Odası Başkanlığı ve ilçe Kaymakamımızın öncülüğünde bu gençlerimizin desteklenmesi diğer köylerimizdeki işsiz gençlerimizin özendirilmesi adına oluşturulan ekiplerin ekipman ihtiyaçlarının görülmesi kararlaştırılmıştır, bu uygulama İlçemizde örnek teşkil eder” dedi,

Gönüllü çay toplama ekibin tek endişesi ise Gürcistan ülkesinde gelen çay toplama işçilerin gelmesi ile yine çay kalitesinin düşeceğini hatırlatarak, yapılan ekipman desteği ile bölgede işsiz aile kalmayacağını dile getirerek, katkı sağlayan yetkililere teşekkürlerini dile getirdiler. – Haber Kaynağı: Ziya Akyıldız

Bu haber 9.066 kez okundu.