Borçka T.S.M. “Karbonmonoksit Zehirlenmesi Bilgilendirme”sini Yaptı

  

Borçka Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilçedeki halkı Karbonmonoksit Zehirlenmesi Bilgilendirmesini broşür dağıtarak yaptı.

Borçka Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarından Yetkin Çiftçi tarafından yapılan açıklamada; “Her yıl olduğu gibi bu yılda ilçemiz genelinde Ekim 2017 tarihinden başlanarak 2018 yılı mart ayı sonuna kadar Karbon monoksit zehirlenmeleri konusunda bilgilendirme ve farkındalık eğitimleri yapılmaktadır. Bu amaçla ilçemizde bulunan kahvehaneler, kafeler, çay ocakları, lokantalar yurtlar meskenler ve benzeri gibi vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlar ziyaret edilerek bilgilendirme broşürleri dağıtılmakta. Şehrin merkezi yerlerinde bilgilendirme afişleri asılmaktadır. Bu bilgilendirmelerde özet olarak aşağıda belirtilen hususlar vatandaşlara anlatılmaktadır.

*Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal sonucunda kış mevsiminde ve özellikle alçak basınçlı havalarda soba ve şofben zehirlenmelerinin (karbonmonoksit zehirlenmeleri) arttığı görülmektedir.

*Renksiz, Kokusuz, Tatsız, Yanıcı Zehirli bir gazdır.  *(Bu nedenle zehirlenmenin fark edilmesi de güç olmaktadır.)

*Soba duvardan en az 15-20 Cm uzakta kurulmalı ve en fazla 2 dirsek kullanılmalı.

*Borular pencere ve duvar delinerek dışarı verilmemeli, çatının en yüksek yerini geçerek baca düzeneğine verilmeli.

*Yılda en az iki kere baca temizliği yapılmalı.

*Sobaya kömür atılırken soba en fazla yarıya kadar doldurulmalı

*Kömür alttan değil üstten yakılmalı.

*Yatma saatine yakın kesinlikle sobaya kömür atılmamalı.

*Sonbahar ve ilkbahar aylarında ve rüzgarlı günlerde soba yakılması halinde çok dikkatli olunmalıdır.

*Sobalı ortamlarda aşırı uyku gelmesi durumunda karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilmeli ve ortam hemen havalandırmalıdır.

*Karbon monoksit zehirlenmesinden şüphe edilen kazazedeler derhal ortamdan uzaklaştırılıp açık havaya çıkarılmalı ve daha sonra tıbbi yardım istenmelidir (112 ACİL YARDIM TELEFONU).

*Herhangi bir zehirlenme durumunda ücretsiz olarak 114 Sağlık Bakanlığı Zehir Danışma Merkezinin telefonunu arayabilirsiniz.

*Lodoslu ve fırtınalı havalarda sobanızı yakmayın. Geceleri yatarken sobaları mutlaka söndürün. Karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilen durumlarda ortamı hemen havalandırın ve 112 acil yardım telefonunun aranmasını” söylediler.

Haber: Gökhan Özçelik

4 Görüntüleme