BORÇKA KARAGÖL’E ZİYARETÇİLER GELMEYE BAŞLADI

            Borçka Karagöl’e ziyaretçiler gelmeye başladı.

Koronavirüs (Kovit-19) tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan Milli Parklar yeniden ziyarete açılmasının ardından Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Karagöl sisli havaya rağmen ziyaretçiler gelmeye başlandı.

Belirlenen kurallar dahilinde tekrar faaliyete giren Borçka Karagöl, evde geçen salgın günlerinin ardından yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan ve doğal güzelliğiyle insanı büyüleyen Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Koronavirüs sonrası yeni normalleşme sürecinde yasakların kalkmasıyla tatilcilerin yoğun ilgisini görmeye başladı.

Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı olan Camili’ye giden yol üzerinde bulunan ve 368 hektarlık alana sahip Borçka Karagöl Tabiat Parkı, çevresindeki şelaleler, vadiler ve ormanlarıyla her mevsim ayrı güzel Karagöl bu süreçte sessiz kalmıştı.

Borçka-Aralık Köyü sınırları içerisinde 27 kilometre uzaklıktaki Karagöl, her mevsim ayrı bir güzelliği içinde barındırıyor. Muhteşem güzelliğinin yanında çevresindeki zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğiyle Karagöl, salgın süresince evde kalan vatandaşların yasakların kalkmasıyla ilk tercihleri arasında yer aldı.

Tuğba Acar adlı ziyaretçi “Karagöl’ü zaten çok merak ediyorduk. Ben daha öncede gelmiştim ama şu dönemde daha çok ihtiyaç duyduk ve arzuladık. Kısa bir çılgınlık yapıp yola çıktık bugün Borçka Karagöl’deyiz, buranın ardından Karadeniz turu yapıp memleketimize döneceğiz” diye konuştu.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden Borçka-Karagöl’e gelen sağlık personeli Yıldırım Akın; Doğayla iç içe olmak için yasaklarında bir nebze olsun kalkmasıyla burada arkadaşlarımızda var hiç görmemiştik. Buraya gelip biraz stres atmak evde kaldığımız günlerinde biraz doğayla acısını çıkarmak için buradayız” diye ifade etti.

Kaymakam Türker; “Herkesi Karagöl’e bekliyoruz”

Herkesi Borçka-Karagöl’e beklediklerini belirten Borçka Kaymakamı Hasan Hüseyin Türker, “1 Haziran’dan itibaren normalleşme süreci çerçevesinde gölümüz hizmete açılmıştır. Artvin olarak Türkiye’de olduğu gibi burada Koronavirüs sürecinde belli bir süreçten geçti. Vakalarımız olmuştu ama şuan itibariyle uzun zamandan beri çok şükür ilçemiz de ilimiz de herhangi bir vaka söz konusu değildir. Bu risk bitti anlamına gelmez ama uzun zamandır vakanın olmaması temaslıların olmaması rahatlıkla insanımızın buralara geleceğini söyleyebiliriz. İnsanlarımızdan da beklediğimiz malum burası hizmete açıldıktan sonra Koronavirüs sürecinde ki bilim kurulunun Cumhurbaşkanlığımızın talimatları, genelgeleri ve istekleri doğrultusunda maske kullanarak, fiziki mesafeye dikkat ederek buraya herkesin gelmesi bütün ziyaretçilerimizin faydasına olacaktır. Bilim insanlarımızın söylediği gibi böyle bir süreçte insanların doğa da daha fazla bulunması doğal ortamlarda zamanlarını harcaması onlar açısından da faydalı olacaktır. Doğanın içerisinde olduğumuz zaman fiziki mesafeyi tutturmamız daha yüksek ihtimal olduğundan dolayı inşallah herhangi bir vakayla herhangi bir temasla karşı karşıya kalmadan insanlar buraya mutlu bir şekilde gelip mutlu bir şekilde ayrılacaklardır. Gerek ülkemiz vatandaşları gerekse yurt dışından gelen turistlerimizi ilçemize, gölümüze davet ediyoruz” diyerek ziyaretçilerle birlikte fiziki mesafeyi koruyarak kısa süreliğine çevre gezintisi yaptı. – 7 MART

Bu haber 6.612 kez okundu.