BORÇKA KARAGÖL’DE RENK CÜMBÜŞÜ GÜZELLİĞİ

            Artvin’in Borçka ilçesi sınırlarından yer alan Karagöl sonbahar mevsimindeki renk cümbüşüyle fotoğraf tutkunlarını ve doğa sevenleri adeta büyülüyor.

Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı olan Camili’ye giden yol üzerinde bulunan ve 368 hektarlık alana sahip Borçka Karagöl Tabiat Parkı, çevresindeki vadiler ve ormanlarla kaplı eşsiz doğasıyla fotoğraf ve doğa tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Borçka ilçesine 27 kilometre uzaklıktaki Karagöl, her mevsim ayrı bir güzelliği içinde barındırıyor. Ağaçların ve şelalelerin arasında yer alan, eşsiz doğa güzelliyle Karagöl Tabiat Parkı, görenleri kendisine hayran bırakıyor. Doğası ve coğrafi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin son yıllarda sıkça ziyaret ettiği Karagöl, yazın yeşilin, sonbaharda sarı, turuncu ve kırmızının onlarca tonuna bürünen ağaçların göl yüzeyine yansıması kartpostallık görüntüler de oluşturuyor. Kent gürültüsünden uzaklaşıp temiz hava almak isteyenler,  hafta sonu tatillerinde tercih ettikleri Karagöl’de çadır kurup kamp yapıyor. Ziyaretçiler yürüyüş ve piknik yapıyor, teknelerle gölün keyfini sürüyor.

Almanya’dan Karagöl’ü görmek için geldiklerini ifade eden Hasan ve Ayten Baydan çifti, “Türkiye’mizi, memleketimizi çok merak ettiğimiz için buralara geldik. Aslen Kayseri’liyiz, Ülkemizin birçok yeri güzel ama Borçka Karagöl ayrı güzel. Buraya Almanya’dan geldik, hem tatil yapmak hemde eşsiz doğasını görmek. Karadeniz bölgesinin bir çok yeri aynı Alp dağlarını anımsatıyor bize, ama insanın memleketi gibisi yok buraları ayrı bir güzellik barındırıyor” diye ifade ettiler.

Katar’da aşçılık yapan ve son baharda Karagöl’ü ziyaret gelen Sedanur Kahveci; “Karagöl’ü sürekli fotoğraflarda görüyordum burada olmak bugüne nasipmiş. Türkiye’nin bu güzel değerlerine sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Yurt dışında bu tür tabiat parklarını geziyorum ama bizim ülkemizde çok daha iyileri var. İnsanların bunları görmesi gerekiyor, en önemlisi de buralara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Bölgedeki yerel gazetecilerden Adem Güngör ise, “Son baharda bu güzel görseli fotoğraflamak için arkadaşlarla birlikte buraya geldik. Burada dört mevsim ayrı güzel. Karagöl son baharda birçok rengi bir arada görmeniz mümkün. Doğa tutkunları, fotoğraf sanatçıları yılın bu mevsiminde buralara akın ediyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Fatma Küçük Atasert

Bu haber 918 kez okundu.