Borçka CHP ve İYİ Parti Teşkilatından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Basın Açıklaması

Borçka Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti Kadın Kolları teşkilatından 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundular.

Borçka Belediyesi önündeki Atatürk büstü önünde CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, CHP Borçka Kadın Kolları İlçe Başkanı Emine Deniz Arslan, İYİ Parti Kadın Kolları Temsilcisi Nilay Aydın, CHP ve İyi Parti üyelerinin katılımıyla CHP ve İYİ Parti Kadın Kollarının birlikte Atatürk Anıtına çiçek çelenginin sunumunun ardından 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra alandaki bulunan CHP ve İYİ Parti mensuplarına yönelik CHP Borçka Kadın Kolları İlçe Başkanı Emine Deniz Arslan tarafından yaptığı basın açıklamasında; “”Hoşgeldiniz, Analarım, ablalarım, bacılarım, kız kardeşlerim, dostlarım.

Bizler burada hüzünlü bir hikayeden yeşermiş olan dünyada ve ülkemizde 8 Martta kutlanan Kadınlar günü için toplanmış bulunmaktayız.

Kadınların eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, cinsel ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın, yaşam ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz.

Bugün yeryüzünde her üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine maruz kalmaya devam ediyor. Neredeyse her gün bir kadın cinayeti, taciz ve tecavüz haberleriyle karşılaşmaktayız Oysa Peygamber efendimiz bir hadisinde şöyle buyurur;

Allah sizden, kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister, çünkü onlar sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.

8 Mart Dünya’da Kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri çok özel bir gündür.

Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte yaşamın her alanında yer almış kadınlarımız gelişmiş birçok Avrupa ülkesinden daha önce Mustafa Kemal Atatürk kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir;

“Bizim toplumumuzun başarı gösterememesinin sebebi kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır.

Anlattıkça çoğalan, çoğaldıkça güçlenen kadın

Adı kadın, yüreği kadın, yüreği yangın

Acılarla yoğrulan kadın

Göz yaşlarını içine akıtan kadın

Eşinin şekillendirdiği kalına giren kadın

Sorgusuz sualsiz istenileni yapan kadın

Gözü yaşlı, bağrı yaslı kadın

Daha küçücük bir kızken gelin edilen kadın

Ne olduğunu anlamadan bebe karnına konulan kadın

Cephede savaşan kadın

Şehit doğuran kadın

Evini geçindiren kadın.

Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk;

Ey kahraman Türk Kadını

Sen yerde sürüklenmeye değil,

Omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

Kadınların özgür olabildiği kadına saygının olduğu bir yıl olması dileğiyle Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.

Ayrıca, Afrin’de Şehit olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize acil şifalar diler, Şehit ve Gazi Analarımıza sabırlar diliyoruz” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Haber-Foto: Sermin Aydemir

104 Görüntüleme