Borçka bu geceden itibaren karantinaya alınıyor

Artvin’in Borçka ilçesi ve Aralık köyü Covid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Karantina bu gece saat 24.00’dan itibariyle başlayacak.

Artvin Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali Yılmaz Doruk başkanlığında toplandı. Toplantıda, Borçka ilçe merkezi ve Borçka ilçesine bağlı Aralık Köyünün 2 Nisan saat 24:00 itibariyle 15 gün boyunca karantinaya alınmasına karar verildi.

11 bin 100 nüfuslu 5 mahallesi bulunan ilçede, karantina öncesi anonslarla duyurular yapılıyor. Köylere gidecekler alışverişlerini yaparak 15 gün karantina süreci için son hazırlıkların tamamlıyor.

“Bu uygulama virüsün yayılmasını engellemek amacıyla alınmış bir karardır”

Konuyla ilgili açıklama yapan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “İl Hıfzıssıhha Kurulu vermiş olduğu karara göre saat 24’den sonra 15 gün süreyle Borçka merkez ve Aralık köyü karantina uygulaması başlayacak. Bu konuda vatandaşlara bilgilendirmelerin yapıldı. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasına arzu ediyoruz. Bu uygulama virüsün yayılmasını engellemek amacıyla alınmış bir karardır” dedi

Borçka genelde göç veren bir ilçe olduğu ifade eden Orhan, il dışından gelenler arasında bu virüsün yayıldığı söyleniyor. Hastalığın daha çok yayılmaması adına böyle bir karar alındı. Artvin’deki ilçeler içerisinde virüs salgının en yoğun olduğu içe olarak belirlendi. Bunları engellemek vatandaşlarımızın daha sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmeleri için Hıfzıssıhha kurulunun almış olduğu Belediye Başkanı olarak bizde üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Borçka’ya giriş çıkışlar kontrollü olacak yada hiç olmayacağını söyleyen Başkan Orhan, “duruma göre tespitler yapılacak. İlgili yerlere jandarma ve emniyet güçleri yerleştirilecek. Buradaki amaç insanların yakın temasta bulunmamaları özelliklede sokak da fazla gezmemeleri bizim için oldukça önemli” dedi.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini ifade ettiğini söyleyen Orhan, “Genel başkanımıza gerekli bilgileri verdik. Kendisinin Borçka halkına selamı var” diye konuştu.

 Zorunlu haller ve tedarik zincirinin bozulmaması için gerekli tedbirlerin kaymakamlıkça alınacağı ifade edilen açıklamada, Borçka merkezinden geçen şehirler arası kara yolunun karantina kapsamı dışında bırakılacağı vurgulandı. Açıklamada, kamu, özel ve umuma açık her türlü yerde en fazla 2’şerli kalabalıkların olması, her türlü kalabalığın sosyal mesafeye dikkat etmesi, aksi durumların kolluk birimlerince tespiti durumunda cezai işlem uygulanacağı duyuruldu.Alınan karar doğrultusunda Borçka ilçe merkezinden köylere gidiş geliş tüm yollarda kontrol kolluk birimlerince sağlanarak kaymakamlığın gerekli gördüğü yollar geçici olarak trafiğe kapatılacak. Borçka ilçesinde köyler arası geçiş, taziye, komşuluk ilişkileri gibi her türlü ziyaret ikinci bir karara kadar yasaklandı. Borçka ilçesinde tüm muhtar ve azalar, mahalle ve köyleriyle ilgili alınan kararların uygulanmasında sorumlu kılınarak görevlendirildi.Borçka ilçesinde oturup il merkezi veya diğer ilçelerde çalışan kamu personeli ve özel sektör çalışanlarının karantina kurallarına uymasının zorunlu olduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:”Söz konusu kamu kurumu çalışanlarının kamu hizmetlerini Borçka Kaymakamlığı emrinde yürütmelerine, tedarik zinciri ve lojistik sektörlerinde çalışanlar dışındaki özel sektör çalışanlarının ilçe dışına çıkabilmeleri için ilçe kaymakamlığından izin almalarına, görevi münasebetiyle görevine devam etmesi gereken memurların kurum amirinin teklifi ve sorumlu vali yardımcısının veya ilgili ilçe kaymakamının onayıyla istisna tutulacak. Borçka ilçesinde oturmayıp başka yerde oturan fakat Borçka’da görev yapan kamu kurumu ve özel sektör çalışanlarının Borçka Kaymakamlığının onayıyla karantina kurallarından istisna tutulacak.” – BÜLENT ATASERT

Bu haber 5.776 kez okundu.