BORÇKA BOĞA GÜREŞLERİ 3. KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ YAPILDI


            Borçka Belediyesi & Borçka ve Çevre Köyleri Kalkındırma ve Boğacılar Derneği ile ortaklaşa Taraklı Köyü mevkisinde düzenlendi.

İlkbaharın gelmesiyle hemen her yaylada geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşlerinin Borçka ayağında yaklaşık 120 boğa üstünlük için kıyasıya kapıştı, rakibinden kaçan boğalar zaman zaman arena dışına kaçarak seyirciler zor anlar yaşattılar.

Yaylaların efendisinin seçildiği güreşlerde boğalar yarışma öncesi sahipleri tarafından özenle beslenerek ve spor yaptırılarak hazırlandı.

Bahar mevsimini arenada karşılayan Borçka ilçesi ve diğer köy, il ve ilçelerden gelen boğa sahipleri 2 günlük düzenlenen festivalde güzel zaman geçirdiler.

Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker; ”Ülkemizin ayrı güzelliği var ama Borçka İlçemizin bir başka güzelliği var. Etkinlik sayesinde binlerce kişi ile hep beraber boğa güreşlerini izliyoruz. Artvin ilimizin yanı sıra diğer ilçelerimizde butür etkinlikler düzenleniyor. Borçka ilçemizde de son yıllarda yaygın bir boğa sporu insanların bir araya gelmesine vesile oluyor. Bu beraberliğin gelişmesine vesile olan bu tur etkinliklerin daimi olmasını ve bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu, ilçemizin marka değerini artırmak hem yerli, hem de yabancı turistlerin Borçka’ya gelmeleri adına gerekli adımları atıyoruz. Asırlık gelenekleri mutlaka yaşatılması gerektiğine inanıyorum. Tüm vatandaşlarımızı cennet diyarı Borçka ilçemize davet ediyorum. Gelin bu güzelliğe şahit olun” diye konuştu.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ise, “İlçemizin fiziki yapısı ile ülkemizin en sarp en zorlu coğrafya yapısına sahip bir yerleşke üzerindedir. Doğanın buradaki bu muhteşem yapısı ve içinde barındırdığı hırçın Çoruhu bir yandan, vadinin tabanından karşılıklı yükselen o devasa yamaçlar ile doyumsuz seyrin keyfini insana fazlası ile yaşatır. Baharla birlikte bir renk cümbüşü içinde dağlara yükselen tepeleri ile de doğanın o müthiş doğurganlığını gözler önüne serer. Havası suyu insanın başını döndürür. Rüzgârlı bayırları, o devasa tepeleri ve hiç dinmeden esen o kuzey rüzgarlara mana katmak için yer bulan o destansı dağların, yaylaların yer aldığı yerdir burası. Bir tutkudur burada yaşamak. Buradaki doğanın muhteşem görüntüsü ile haklı bir şöhrete sahiptir. Bunların yanı sıra Güreş arenası, mesire yerleri, piknik alanları ve her biri doğanın sırlarını saklayan o düzgün belli çamları ile harmanlanmış bir güzellik, insana zindelik katan tarihi bir miras gibidir. Bir kere yeşilimsi doğanın insana huzur veren o sessizliğini içinizde hisseder, tuhaf duygularla bedeniniz ürperir. Çevrenizde size eşlik eden kuşların cıvıltıları, dans ederek uçuşan rengârenk kelebekler bu döngünüzü daha da artırır. Bu vesile ile her yıl ilçemizde kalabalık sayısı artarak devam eden Borçka Boğa Güreşleri 3. Kültür ve Sanat Festivalimize 2 gün boyunca tahmini 3 bin kişi ve ilçemizin dışındaki diğer köy, ilçe ve illerden gelen büyük bir katılımla icra etmenin ve vatandaşın taleplerini yerine getirmenin heyecanını birlikte yaşıyoruz. Bu kalabalığın kaynaşmasını görünce iyi yolda olunduğunu anlıyoruz, katılımı ile bize destek verenlere ve yetkililere teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma ve Boğacılar Derneği Başkanı Ebubekir Kanbur ve Başkan Yardımcısı Savaş Alpaydın ile Borçka Baraj gövdesi Taraklı Köyü Arenasında yapılan boğa güreşlerine çevre illerden getirilen boğaları 7 kategoride yaklaşık 120 boğa güreşti. Kategorilerinde derece alan boğalar sahiplerine para ödülü yani sıra, plaket ve kupalar ile ödüllendirildi.

Haber: Gökhan Özçelik

Bu haber 2.707 kez okundu.