BORÇKA BOĞA GÜREŞLERİ 2. KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ YAPILDI

 

Borçka’da Boğa Güreşleri 2. Kültür ve Sanat Festivali yapıldı.

Borçka Belediyesi & Borçka ve Çevre Köyleri Kalkındırma ve Boğacılar Derneği ile ortaklaşa Taraklı Köyü mevkisinde düzenlendi.

Artvin’de baharın gelmesiyle hemen her yaylada geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşlerinin Borçka ayağında 120 boğa üstünlük için kıyasıya kapıştı, rakibinden kaçan boğalar ise zaman zaman arena dışına kaçarak seyirciler zor anlar yaşattılar.

Şakir Kara isimli spikerin Futbol müsabakasını aratmayan sunum ile Borçka Baraj gövdesi Çamlık Arena’da yapılan güreşler ilginç görüntülere sahne oldu. Yaylaların efendisinin seçildiği güreşlerde boğalar yarışma öncesi sahipleri tarafından özenle beslenerek ve spor yaptırılarak hazırlandı.

Bahar mevsimini arenada karşılayan Artvin Valisi Ömer Doğanay, ”Ülkemizin ayrı güzelliği var ama Artvin bir başka güzel. Etkinlik sayesinde binlerce kişi ile hep beraber boğa güreşlerini izliyoruz. Artvin’de yaygın bir boğa sporu insanların bir araya gelmesine vesile oluyor. Bu beraberliğin gelişmesine vesile olan bu tur etkinliklerin daimi olmasını ve bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu” söyledi.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, “her yıl artarak devam eden boğa sporuna bizde eklendik ve bu yıl 2. büyük bir katılımla icra etmenin ve vatandaşın taleplerini yerine getirmenin heyecanını birlikte yaşıyoruz. Bu kalabalığı görünce iyi yolda olduğumuzu anlıyoruz, katılımı ile bize destek verenlere ve iş adamımız İsmet Acar’a ve yetkililere teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ile Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma ve Boğacılar Derneği Başkanı Ebubekir Kambur ve üyeleri ile Borçka Baraj gövdesi Taraklı Köyü Arena’da yapılan boğa güreşlerine çevre illerden getirilen boğaları 7 kategoride 120 boğa güreşti. Kategorilerinde derece alan boğalar sahiplerine para ödülü yani sıra, plaket ve kupalar ile ödüllendirildi.

Haber: Gökhan Özçelik

180 Görüntüleme