Borçka Belediye Başkanlığı 59 İşçinin Toplu İş Sözleşmesini İmzaladı

Borçka Belediyesi işçilerle toplu iş sözleşmesi imzaladı; en düşük maaş brüt 3770 TL oldu.

Borçka Belediyesi ve sendika arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi sonrası işçilerin maaşları arttı, çalışma şartları iyileştirildi. 59 çalışanı bulunan Borçka Belediyesi Personel Limited Şirketinde taban yevmiyesi standart olarak 145 Lira, bekar çalışanların en düşük maaşı 3770 Lira, evli çalışanların ise 4300 Lira şeklinde güncellenirken; ayrıca 60 gün yevmiye ve sosyal haklarda da iyileştirme gerçekleştirildi.

Kanun Hükmünde Kararname ile artık Limited Şirketi olarak çalıştıklarını belirten Belediye – İş Sendikası temsilcilerinden Resul Yazıcı “Biz belediyenin kendi şirketinde ilk işe başladığımız zaman asgari ücretin % 40’ı şeklinde zam alıyorduk. Daha sonra bu yüzde 40 zammından faydalanamadık. Bizim maaşlarımız yüzde 4 yüzde 4 şeklinde zamlandı. İki yıl boyunca bu böyle devam etti. 2700 lira falan bir maaş alıyorduk. Bize sözleşme için bir süre verilmişti, bu da altıncı ayda doldu. Başkanımız bize bir yakınlık gösterdi, bu durumlarda ve bu parayla çalışılmayacağını bize bildirdi. Kendisi de bize yardımcı oldu. 98 lira almış olduğumuz günlük yevmiyemiz 145 lira oldu. Bazı haklarımızda bizlere verildi” şeklinde konuştu.

Toplu iş sözleşmeleri öncesinde imkanlar dahilinde nasıl bir artış gerçekleştirilebilir diye araştırma yaptıklarını belirten Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan: “Ayakta durabilmek için koşulların ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Emekçi kardeşlerimizin emeğinin karşılığını ne kadar versek azdı. Fakat koşulları maksimum düzeyde zorlayarak; arkadaşların insanca ve onurlu bir şekilde yaşamaları için elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Umuyoruz çalışan arkadaşlarımız da bundan memnun kalmışlardır. Amacımız burada, ezilen emekçi arkadaşlarımın yanında durabilmek. Ekonomik koşulları da göz önünde bulundurmamız gerekiyordu. Arkadaşlarımızın memnuniyeti ve motivasyonu bizim için önemli. Motive olmayan, ekonomik sıkıntıları olan bir insanın çalışamayacağını biliyoruz” diyerek tüm işçilerimize hayırlı olsun dedi. – BÜLENT ATASERT