Bir Başka Oldu 15 Temmuz Geceleri

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz Şehitlerini ve Gazilerini Anma, 2 bin 500 rakımda kar helvası ile ve Din Görevlileri Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” programı organize edildi.

Artvin ve ilçelerinde yapılan etkinlikler arasında Borçka ilçesinde farklı bir kutlama yansıdı. Bunlardan biri ise Camili (Macahel) Lekoban (Inda-sındva ) Yaylasında gerçekleştirildi.

Borçka ilçesinde, lanet yürüyüşü ardından verilen ikramlar sonrası, Belediye Başkanı Aslan Atan ise 15 Temmuz hain darbe girişimini unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Milletin birlik ve beraberlik içerisinde hainlere karşı dik duruşunu asla unutmayacağız, geçen yıl bu meydanlarda bir araya yakın süre sizlerle beraber olduk ve Demokrasi meydanında ülkenin sahipsiz olmadığını ve ülkemizin sahibi asıl bu millet olduğunu en güzel şekilde herkese ispat ettiniz, size de yakışan buydu vurgusuyla. Borçka’lı kardeşlerim her daim olduğu gibi, bayrağının, milletinin ve Devletinin yanında olduğunu en güzel şekilde neredeyse burada olan tüm ilçe halkı en güzel şekliyle ortaya koymuştur. Sizlere müteşekkiriz bizde sizlerin adeta hizmetkârıyız ifadesini,” kullandı.

Kaymakam Ertuğrul Örnek, Darbe gecesi halkın toplandığı Demokrasi Meydanında, 15 Temmuz gecesi 249 şehit verildiğini ve 2 binden fazla kişinin de gazi olduğunu anımsattı.

Şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyen Örnek, “Milletimiz 15 Temmuz’da bağımsızlığına sahip çıktı. Milletimizin bu acıları bir daha yaşamamasını temenni ediyorum. Bu millet ezanlarımızı kimse susturamaz diye elinde bayrak göğsündeki iman ile bu bayrağımızı indirtmeyiz diye adeta kafa tutmuştu. Biz buradan haykırıyoruz,10 0 yıl geçse de bu millet bu tarih bu zaferi hiçbir zaman utmayacağı gibi bu yapılan ihanet ile hiçbir zaman unutmayacaktır, ” dedi.

Kur’an-ı Kerim okunan ve dua edilen etkinlik, ramazanda hatimle teravih namazı kılındı.

Etkinlik 2 bin 500 rakımlı Camili (Macahel) Lekoban (Inda-cındva ) Yaylasında, sis bulutları altında ve vadilerde bulunan kıştan kalan kar kütlesi üzerinde açılan pankartlar ile hainleri lanetledi.

Esnaf İsrafil Yavuz tarafından organize elden etkinlikte yapılan ikramlar sonrası çimenlerin üstüne bağlaç kuran halka ile şehitler için kuran okundu. Yanan ataşın etrafında halka tutuldu. Etkinlik daha sonra kıştan kalan kar kütlesi üzerinde kızağa asılan bayrak ile kaydılar ardından kesilen kar kütlesi üzerinde tereyağı ile eritilen bal kütlenin üzerine dökülerek kar helvası ile değişik bir ikram sonrası, kızağa asılan bayrak altında Bahattin Kös isimli bir esnaf ise, elinde balta ile bayrağa olan saygısızlara okuduğu İstiklal marşı ile sert dille yüksek rakımdan duyurmaya çalışılarak İlçede farklı bir etkinlik ile hainlere tavrımı koydu.

Haber Kaynağı: Ziya Akyıldız