BİLGE Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Artvin Valiliğinin himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlünün koordinesinde hayata geçirilen Bilimsel İlkeli Gelişimsel Eğitim (BİLGE) projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde yapılan toplantıda, projenin hazırlanma amacı ve uygulama şekli konuşuldu.

Proje hakkında ayrıntılı bir sunum yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, BİLGE projesiyle öğrencilere çağın ve geleceğin gerektirdiği becerileri kazandırıp, bu becerileri milli manevi değerlerle harmanlayarak ülkeyi 2023,2053, 2071 hedeflerine ulaştırmayı arzuladıklarını dile getirdi.

Projenin Artvin il sınırında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okul ve kurumları kapsadığını anlatan Acar, “Biz öğrencinin akademik başarısını teknolojiyle destekleyerek toplumun sürekli değişen bilgi gereksinimlerini karşılayabilecek donanıma sahip, bu donanımı insanlık yararına kullanmayı benimsemiş bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk da toplantı yaptığı konuşmada, kentin, okuryazarlık oranıyla her zaman kendinden söz ettiren eğitimde başarılı bir il olduğunu söyledi.

BİLGE projesinin içeriği itibariyle kapsamlı bir proje olduğunu belirten Vali Doruk, “Bu proje, akademik başarıyı hedeflemesinin yanı sıra değerler eğitimini içermesi, aile ilişkilerinin geliştirilmesi, kültürel faaliyetleri kapsaması yönüyle çok kapsamlı. Eğitim dediğimizde akla öncelikle akademik başarı ölçütü gelmekte ancak biz bununla sınırlı kalmayacağız. Toplumun her kesimini bu projenin içine çekmek istiyoruz.” dedi.

Doruk , “Her ne kadar BİLGE projesine 3 yıllık bir hedef koymuş olsak da 3 yıl sonrasında da bu proje yenilenerek devam edecektir. Dolayısıyla bu yönüyle de toplumun tamamını kapsayan bir projedir. Bırakın eğitim ve sağlığı tarım teşkilatının bile bu projenin içerisinde yer alması gerekir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ise BİLGE projesinin Artvin’deki eğitimi bulunduğu noktadan daha ileriye taşıyacak, eğitim seferberliği başlatacak bir çalışma olduğunu kaydetti.

Kışla, Artvin’in eğitim kenti olduğunu belirterek, “Bizim geleceğimiz eğitim ve turizmdir. Artvin’deki eğitim büyük şehirlerden çok daha güzel bir noktada. Okulların sınıf mevcudu yaklaşık 20 kişilik sınıflardan oluşmaktadır. O bakımdan burada her türlü şartlar müsait. Her donanımlı genç her bilgi bizim için Artvin için Türkiye için çok önemli. Muasır medeniyetin üzerine taşıyacaksak hedeflerimize ulaşacaksak bu da iyi yetiştirilmiş gençler sayesinde bilgi sayesinde olacaktır” diye konuştu.

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ise projenin Artvin’in geleceği için umut verici proje olduğunu ifade ederek emeği geçenler teşekkür etti.

Balta, “BİLGE projesinde bir çocuğun hayatına etki eden her şey düşünülmüş. Bu projenin Artvin’deki eğitimin daha ileriye gitmesi için çok başarılı bir model olacağına inanıyorum” dedi. – AVBM

Bu haber 2.819 kez okundu.