Belediye Başkanı Orhan, Çalışmalar Hakkında Bilgilendirmede Bulundu

         Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

         Başkan Orhan belediye çalışmaları hakkında verdiği demeçte;

“Borçkamızın altyapısı yakın bir zamanda tümüyle bitirilmiş olarak siz sevgili Borçkalı hemşehrilerimizin kullanımına sunulacaktır.

Yeniyol Mahallesinde 100 mt. içme suyu borusu;

Aksu Mahallesinde 200 mt. içme suyu ve kanalizasyon borusu, 2 adet muayene bacası;

Hastane Caddesinde 320 mt içme suyu ve kanalizasyon borusu, 5 adet muayene bacası;

Kameni bölgesinde ise 12 mt. çelik içme suyu borusu imalatı yapılmıştır.

Temmuz 2020’de ilk kazmayı vurduğumuz kentimizin altyapı çalışmaları havaların da ısınmasıyla birlikte hız kesmeden devam ediyor. Kameni bölgesinde 222 mt içme suyu;

Üniversite mevkiinde 128 mt kanalizasyon ve 5 adet muayene bacası

Karayollarında 29 mt kanalizasyon ve 1 adet muayene bacası

Hastane Caddesinde 575 mt içme suyu, 130 mt kanalizasyon, 10 adet muayene bacası;

Aydınlar Mahallesinde 3 adet yangın musluğu imalatı;

Yeniyol Mahallesinde 1 adet yangın musluğu imalatı, 625 mt içme suyu çalışması yapılmıştır.

Başkan Orhan, bunların yanında; Havaların ısınmaya başlaması ve yaklaşan yaz mevsimi öncesi başta sivrisinek olmak üzere, haşerelere karşı erken ilaçlama mücadelesi yapılmaya başlandı.

Mücadele kapsamında, haşere mücadele ekipleri, sivrisinek mücadelesinin erken önlem ayağını oluşturan ilkbahar ‘larva mücadelesi’ çalışmalarını da periyodik olarak devam ettiriyor. Entegre mücadelede temel amaç; mümkün olduğunca çeşitli, farklı biyolojik dönemlere etkili ve çevreye zararı en az yöntemlerin kullanılmasıdır.

İlçemizde muhtemel sivrisinek üreme alanlarının haritalandırılması yapılarak, belirli periyotlar halinde larva mücadelesi yürütülmekte olup, sonraki dönemde de ergin uçkun mücadele programı gerçekleştirilecektir.

Larvalar, tarım ile uğraşılan alanlarda yetiştirilen ürünlerinin hasat kalitesini etkiler ve araziye sahip olan işletmeye zarar verir. Larva, özellikle çeşitli işletmelerin karlılığını etkileyebildiği için mücadele edilmesi gereken bir canlı formudur. Larvaların işletmenize zarar vermemesi için larva ile mücadele yöntemleri uygulamak gerekir.

Larva ile mücadelede “Larvasit” adı verilen ilaçlama yöntemi kullanılır ve tamamen doğal yöntemlerle larvalardan kurtulmanız sağlanır. Larvasit, sivrisinek ve karasineklerin doğal üreme dengesini bozar ve canlılara zarar vermeden üremelerini engeller. Larvasit ilaçlama yöntemi, karasinek veya sivrisinekler henüz yavru aşamasında iken kullanılır.

Sivrisinekler türe ve iklime bağlı olarak ergin veya larva şeklinde “durgun su birikintileri, sazlık alanlar, dereler, mezbaha alanları, kuyu ve fosseptiklerde ve terkedilmiş binaların bodrumlarında” kışı geçirebilirler. Bu tip alanlarda düzenli aralıklarla yapılacak larva ve ergin mücadelesi, yaz aylarında karşılaşılacak popülasyonun büyük ölçüde azaltılmasına katkı sağlamaktadır. Sivrisinek larva mücadelesinde kullanılan ilaçların insan, hayvan ve bitki sağlığı açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır” dedi. – HABER: ZEYNEP KÜÇÜK