Bayraktutan EmeklilerinSorunlarının Peşini Bırakmıyor

         CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Emeklilerin Sorunları hakkında TBMM’de konuşma gerçekleştirdi. 

         CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Emeklilerin Sorunları hakkında TBMM’de konuşma gerçekleştirdi. 

         Bayraktutan TBMM Genel kurulunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Evet, emeklilerle alakalı sorunlar var. Üç dakika içerisinde bu sorunları dile getirmek imkânsız gibi bir olay. Özellikle emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı bugün Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının grupta yaptığı açıklama umutların tükendiğini gösteriyor, cevaz vermiyor, “Burada herhangi bir işlem yapmayacağız.” diyor ve sayfayı kapatıyorlar.

         Değerli arkadaşlarım, uçak alınıyorken gösterilen o geniş hoşgörü 500 milyon sterlin uçağa veriliyorken gösteriliyor ama emekliler söz konusu olunca “Hayır” diyorlar, “Devlet bütçesi batar.” diyorlar.

         Bakın, 2015 seçimlerinde bütün partilerle alakalı birtakım vaatler ortaya çıktı.

         Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Sayın Genel Başkanı o tarihte notere gitti, taahhütnamede bulundu, dedi ki: “Emeklilere 2 maaş ikramiye vereceğiz.” Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Eğer Cumhuriyet Halk Partisi bunu yaparsa, eğer emeklilere 2 maaş ikramiye verilirse ben bundan sonraki seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisine oy vereceğim.” dedi, Sayın Bakan ortada yok. Bin lira verdiniz değerli AKP Grubundaki milletvekili arkadaşlarım, o bin lira da o günkü bin lira değil.

         Bakın, emekliler öyle bir tabloyla karşı karşıya ki Ankara’da yaşadığım dramatik bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Çok yakın bir zamanda kasaba gittim değerli milletvekilleri -emekliler ne yaşıyor, bu tabloyu görün diye diyorum- önümde bir emekli var, gördüm emekli olduğunu. Gitti, kasaba dedi ki: “Bana 10 liralık kıyma ver.” Bunu her yerde anlattım, yüce Parlamentoda da size anlatmak istiyorum. “10 liralık kıyma ver.” dedi değerli arkadaşlarım. 10 liralık kıymayı hazırladı. Hiç görmemiştim böyle bir tabloyu. İki tane kredi kartı çıkarttı cebinden. Birinci kredi kartını çıkarttı, verdi; adam POS cihazına soktu, dedi ki: “Bunun karşılığı yok.” Sessizce diğer kartı çıkarttı değerli milletvekilleri -dramatize ettiğimi düşünmeyin, tablo bu- ikinci kartın da karşılığı yok. Cüzdanın içerisinden dörde katlanmış bir 20 lira çıkarttı sayın milletvekilleri, 20 lira. O 20 lirayı muhtemelen acil durumlar için saklıyordu. O 20 lirayı kalktı, kasaba verdi; 10 lirayı aldı, cebine koydu.

         Şimdi, değerli arkadaşlarım, böyle bir Türkiye’yle karşı karşıyayız. Şimdi, bu yüce Parlamento, Mustafa Kemal’in bu Parlamentosu emeklilerin sorunlarını tartışmayacak, onunla alakalı bir Meclis araştırma önergesini kabul etmeyecek de uzayın sorunlarını mı tartışacağız bu ülkede değerli arkadaşlar? Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Size bunun uzak geldiğini biliyorum. Bunu anlattığımda muhtemelen kendi aranızda bunu abarttığımı da düşünebilirsiniz. Tablo bu kadar vahim.

         Pazara çıkın. Bakın, ben Ankara’nın pazarlarına gidiyorum. Sizler de muhtemelen gidiyorsunuzdur, muhtemelen iktidar partisi milletvekili olduğunuzu da saklıyorsunuzdur. Artık emekliler pazarda kiloyla domates almıyorlar değerli arkadaşlarım, taneyle domates alıyorlar. Böyle midir; gelin, beraber gezelim. Bakın, size açık çağrı: Hemen hafta sonu, pazar günü 100. Yıl’ın pazarı var; isteyen milletvekili arkadaşımla beraber gelin, bir pazarı gezelim de bu emeklilerin nasıl bir tablo içerisinde yaşamaya çalıştıklarını görelim.

         Açlık sınırı içerisinde boğulan, yoksulluk sınırı altında yatan 11 milyonu aşkın bir emekli gerçeğiyle karşı karşıyayız değerli arkadaşlarım. O nedenle, bu Parlamento olarak bunların sorunlarına bugün çare bulmak zorundayız, onların sorunlarını bu Parlamentoda tartışmak zorundayız.Buna ilişkin umudumuz yok, iyi niyet içerisinde bunu tartışmaya çalışıyoruz ama buna ilişkin umudumuz yok çünkü size göre emeklilerin sorunları yok. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” – ÇP

1.113 Görüntüleme