Başkan Orhan “Nüfus Göçü ve 2019 Yılı Çalışmaları” İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan “Nüfus Göçü ve 2019 yılı çalışmaları ile ilgili kısa birer açıklamalarda bulundu.

Başkan Orhan Basın mensuplarına yönelik Belediye makamında yaptığı açıklamalrda şu konulara değindi.

“Değerli basın mensupları basın açıklamamıza hoş geldiniz. Son günlerde halk arasında konuşulan ve sosyal medya hesaplarında yer bulan bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Borçka kamuoyu ile bunu paylaşmak istiyorum.

Nüfusun il, ilçe, köy ve beldeler için çok büyük bir öneme sahip olduğunu, nüfus kriterinin hizmet alınması istenen artık her alanda 1. Sırada olduğuna dikkat çekti.

Borçka’da ikamet eden, Borçka’da yaşayan, çalışan Borçkalıların siyasi veya feodal bağlar, gönül hatır ilişkisiyle ikametlerini başka ilçelere almamalarını isteyen Başkan Ercan Orhan, bunun Borçka’ya büyük zarar vereceğini ve hizmet noktasında sıkıntı yaşanmasına neden olacağını” ifade etti.

Biliyorsunuz. Köy, il, ilçe, belde gibi yerleşim yerlerinde en önemli kriter nüfustur. Bu kriter sizin il, ilçe, köy yada belde olmanızı belirler. Son zamanlarda Borçka’dan çevre ilçelere ikamet aldıran Borçkalı hemşehrilerimizin olduğu bilgisi bize ulaştı.

Değerli Borçkalılar; İlçemizin daha iyi hizmet alabilmesi için gelirlerinin yeterli olması gerekir. Belediyelere İller Bankası’ndan nüfusu oranında kişi başı belli bir ücret gelir. Borçka’nın nüfusu 11 bin 500 civarındadır.

Köyde yaşayan nüfusumuzda var. bu nüfus yaz dönemi özellikle 6 ay köyde 6 ay Borçka’da yaşayan insanlarımız var. Köyde yaşayan insanlarımızın yüzde 70’e varan bölümünün Borçka’da da evi var dolayısıyla hem köyde hem şehirde ikametleri söz konusu. Bu açıdan vatandaşlarımızın ikametlerini Borçka’ya aldırmalarının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü özellikle kış aylarında belediyeden hizmet alıyorlar. Bu hizmetlerin daha kaliteli olabilmesi için iller bankasından gelecek payımızın da yeterli olması lazım. Yani bizim yaz nüfusumuz ile kış nüfusumuz aynı değil. Yazın köy nüfusu çok fazla olduğunu” beyan etti.

Gazetecilerin, belediye hizmetlerinin nasıl yapıldığını, gelirlerinin ne olduğu sorusunu yanıtlayan başkan Ercan Orhan, Kısa, orta, uzun vadeli projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Seçim döneminde verdiğimiz sözleri yerine getirmeye çalışıyoruz. En önemli ve ilk sırada yer alan projemiz, Borçkalıların içilebilir bir suya kavuşturulmasıdır. 8-9 ay gibi kısa sürede musluklarımızdan artık rahatlıkla içilebilir suyu akıttık. Ben artık hazır su almıyorum. Bu suyu içiyoruz, içilebilir bir su akıtmadan insanlar haklı olarak su parasını vermek istemiyordu. Rakım farkından dolayı bazı yüksek yerlere su basmıyor. Bu sorunu da kısa sürede gidereceğiz. Bizim bir gelirimizden biri sudur. Suya zam yapmadık ve yapmayı da düşünmüyoruz. Onun için su ücretlerinin hizmet edebilmemiz için önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Başkan Orhan son olarak belirtmek istediği konuda; “Değerli Borçkalılar; Biz birlikte Borçkayız diyerek yola çıktık. Hangi siyasi görüşten olursak olalım. Borçka bizim en önemli ortak noktamız, yaşam alanımızdır. İkametimizi farklı ilçelere taşımayalım, Borçkamıza hep beraber sahip çıkalım.

Borçka’da çıkan ve uzun uğraşlar sonucu söndürülen yangın ile ilgili soruya cevap veren Başkan Ercan Orhan; “Orman yangınları bir felakettir. Ormanlar bizim ciğerlerimizdir. Taşlıtarla Mevkii’nde aşırı rüzgâr nedeniyle yüksek gerilim direğindeki elektrik tellerinin birbirlerine değmesi sonucu yangının çıktığı ifade edildi. Yangın söndürülünceye kadar Borçka halkıyla birlikte oradaydık. Orman Bölge Müdürlüğüne, AFAD’a, İtfaiye ekibimize, emniyetimize canla başla çalışan Borçkalılara teşekkür ediyoruz. Demek ki neymiş; ateş düştüğü yeri yakıyor. O yer Borçkaydı, orada Borçkalılar vardı, Borçka halkı vardı. Borçka’ya her zaman sahip çıkacağız. Borçka’ya birlikte hizmet edeceğiz” dedi.

Başkan Orhan basın açıklamasının sonunda ise; “Borçka’da ikamet eden bazı insanların ikametlerini Murgul’a kısmen de Yusufeli’ne aldırdıkları iddialarına binaen yapılan bu basın açıklaması aklımıza Damar Beldesi kapanırken neden nüfusu 2 binin üstüne çıkarılmadı, İkametler o zaman neden Damar’a taşınmadı. Oysa Damar’da çalışan işçiler aileleriyle birlikte oraya ikamet alsalar 2 bini geçerdi!. Demek ki bu beldelerin köy olmasını isteyenler vardı. İkizdere 1.900 nüfusu ile ilçe olarak varlığını sürdürürken Damar, Kılıçkaya, Meydancık 2 binin altında diye kapatıldı. Ayrıca seçimlerde çok fazla nüfus hareketliliği yaşatıldı. Kim nerede oturuyor karma karışık olduğu” serzenişinde bulunarak, basın açıklamasına katılan basın mensuplarına teşekkür etti. – Sermin Aydemir

Bu haber 3.054 kez okundu.