“Avukatları, Baroları Böldürtmeyeceğiz!”

Artvin’de Halitpaşa Meydanında Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur Çağal ve avukatlar bir basın açıklamasında bulundular.

Çağal basın açıklamasında; “Bu ülkede adının bir heşteg olmasına sadece bir adım kalmış herkes, henüz öldürülmemiş kadınlar, yok edilmemiş ağaçlar, yoldan geçenler ve hatta hiç kimseler, bugün bizi bir araya getiren şey; bir baskı rejiminin her fırsatta masasının altından çıkarıp gösterdiği sopaya hiçbir zaman boyun eğmediğimiz ve hiçbir zaman da eğmeyeceğimiz tarih önünde çocuklarımıza anlatma borcumuzdur.

Bizler, trajediye doygun bir coğrafyada bir zamanlar çiçekler açtıran Cumhuriyetin bizlere bahşettiği kul değil birey olma hakkının, özgürlüğün, eşitliğin, insan onurunun hukuk devletinin zerre-i miskal kadarı hiçbir zümreye , kişiye ya da baskı düzenine vakfetmemek üzerine yemin etmiş bir meslek grubuyuz.

Bu yüzden insan onurunun yeryüzünün ve gökyüzünün güçleri karşısında korunmasının tarihi avukatlar ile başlar. Ancak o güçlerin avukatlardan her devirdeki kokusu öyle büyük olmuştur ki ; bazen onların hapislerle idamlarla tehdir ettirmiş bazen de virüs salgınından çaresizce medet umdurmuştur.

Zayıflara gücünden güç üflerken güçlerin korktuğu mesleklerimiz tüm ihtişamıyla tarih boyunca mahkeme salonlarında arzı endam ettiği kadar bu ülkede ormanların savunusunda, maden cinayetlerinin olay mahalinde, adalet yürüyüşlerinde ; rüzgardan, yağmurdan hukuksuzluktan korunmak ve artık çamurun içinde birkaç saat uyumak için giyilmiştir.

İşte bu yüzden avukatlık cübbesi bizim ülkemizde hem barınak hem çatı hem kalkan hem de kararlılığın bayrağıdır. Bizler bölmeye susturmaya niteliksizleştirmeye çalışma çabaları ve her fırsatta gösterilen sopa da güçlerin kalbine saldırdığımız rahatsızlıkla karışık korkunun göstergesidir.

Onurumuzdur.

Son söz! Savunmadan hiç hazzetmediniz, biliyoruz. Sonra susturmaya çalıştınız. Olmayınca, duruşma salonlarından atmaya ;

Olmayınca, tutuklamaya;

Olmayınca hastanelere göndermeye çalıştınız, avukatlığı hastalık derecesinde sahipleniyorlar diye. Olmayınca hukuksuz yargılamalarla on yıllarca ceza vermek yolunu seçtiniz.

Şimdide teslim almaya çalıştığınız baroları parçalayarak cübbelerimize ilik açmaya, düğme dikmeye çalışıyorsunuz.

İstiyorsunuz ki yargının bağımsız kalan son ayağı da iktidara bağlansın. İstiyorsunuz ki herkes sussun. İstiyorsunuz ki bu karanlık böyle sürsün.
Sizden öncekilere de söylemiştik duruşma salonlarında; şimdi size de aynı şeyleri söylüyoruz bu projenin eski sahiplerine yakalandıklarında ilk sözlerinin avukatımı istiyorum olduğunu hiç hatırınızdan çıkarmayın. Unutmayın tarih aydınlık için umut için insanlık için mücadele edenleri umudu savunanları yazar.
Bu ülkede avukatlar var. Aydınlığı onlar temsil ediyor. Özgürlüğü onlar hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor.

Onlar bütün baskılara tehditlere göz dağı verme yargılamalara rağmen susmayanlar güce biat etmeyenler vazgeçmeyenler özgürlükler için bedel ödeyenler.

Ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler, ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine.

Bizlere iyi bakınız. Teker teker saymakla bitireceğinizi sandığınız bu avukatlar gökyüzü kadar büyük bir karanlığı cübbelerinin altında taşıyorlar. Şimdi onların cübbeleri bir barınak, bir çatı, bir kalkan. Altına kimsesiz çocuklar, öldürülen kadınlar, yakılmış ormanlar ve ortadan kaldırılmak istenen koca bir adalet sistemi sığıyor.

Ve iyi dinleyin,

Hepsi bir ağızdan hiçbir baskıya boyun eğmeyeceklerine, mesleklerine ve Cumhuriyet’e sahip çıkacaklarına dair bu ülkenin teker teker her bir çocuğuna yemin ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasını yapılan açıklamanın ardından olaysız bir şekilde bitti. ÇP

Bu haber 3.183 kez okundu.