Artvin’in Sorunları TBMM’de

Bayraktutan Artvin’in Sorunlarını TBMM’ye Taşımaya Devam Ediyor.

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Murgul İlçesinde Siyanür Havuzu açılmasının önüne geçmek ve her türlü doğa katliamının engellenmesi adına 28 Milletvekilinin imzası ile hazırlanmış olan Meclis Araştırma Önergesini TBMM Başkanlığı’na verdi.

2014 yılında Artvin’in Murgul İlçesi Damar Köyü’nde altın madeni işleme ve ayrıştırma tesisi için siyanür havuzu yapılmasını protesto eden yaklaşık 3 bin kişi, ‘siyanüre hayır’ sloganları ile şantiye alanına yürümüş, Cengiz Holding’e ait bakır madeninde çalışan ve havuz yapımında çalıştırılmak istendikleri için iş bırakan 900 işçide eyleme destek vermiştir. Bölge halkının birlik olup “Ölüm Çukuru” olarak adlandırdıkları “Siyanür Havuzlarına” karşı çıkmaları sonucu çalışmalar son bulmuştu.

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, aradan geçen 6 yılın ardından halkın tepkisini çeken ilgili uygulamalara tekrar başlanılacağı bilgisi üzerine; Murgul İlçesinde Siyanür Havuzu açılmasının önüne geçmek ve her türlü doğa katliamının engellenmesi adına 28 Milletvekilinin imzası ile hazırlanmış olan Meclis Araştırma Önergesini TBMM Başkanlığı’na verdi.

Bayraktutan önümüzdeki günlerde konuyla ilgili TBMM Genel kurulunda da bir konuşma yapacağını ifade etti.

Bu haber 6.781 kez okundu.