Artvin’de “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” Etkinliği Düzenlendi

Trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla Artvin genelinde 31 yaya geçidinde yaklaşık 400 güvenlik görevlisi, ikişer saat yaya nöbeti tuttu.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmesiyle devletimizin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla Şubat ayında ülkemiz genelinde gerçekleştirilen etkinliğin devamı niteliğindeki ‘Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” etkinliği Artvin merkez başta olmak üzere tüm ilçelerinde gerçekleştirildi.

İl genelinde başta okul giriş ve çıkışları olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde 2 Ekim Çarşamba günü 13.00-15.00 saatleri arasında “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla düzenlenen etkinlikte, kolluk kuvvetleri ile öğrenciler proje kapsamında hazırlanan el broşürleri ile düdükleri sürücü ve yayalara dağıttı. 

Sürücülere yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu.

Vali Doruk, etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün burada İçişleri Bakanlığımızın, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin yaygınlaştırılması amacıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla oluşturulan etkinliği 81 İlde eşzamanlı olarak sahada hep birlikte hayata geçiriyoruz. İstatistikler sonucu ülkemizde her yıl trafikte yaşanan can kayıplarının yüzde 23’ünü yayalar oluşturmaktadır.

Bu yüzden Bakanlığımızın “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla hayata geçirdiği bu etkinliğin, trafikte yayaların oluşturduğu can kaybı oranını asgari seviyelere indirilmesine büyük katkıda sunacağına inanıyorum. Bu vesileyle bizlerde bugün 81 ilde eşzamanlı olarak hayata geçirdiğimiz bu etkinliğin sürekliliğini sağlayarak, ülkemizde trafikte yaya önceliği bilincinin yerleşmesi konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

Etkinliğe, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, bazı kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı. AVBM

Bu haber 912 kez okundu.