ARTVİN’DE TARIM VE HAYVANCILIK FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRİLMESİ KAPSAMINDA EKONOMİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

 

Artvin Valiliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliğince yıl içerisinde düzenlenen ‘Su Ürünleri’, ‘Arıcılık’, ‘Hayvancılık’ ve ‘Bitkisel Üretim Faaliyetleri’ konulu 4 çalıştayın sonuç raporlarının değerlendirilmesi ve ekonomik katkısı konulu toplantı gerçekleştirildi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Öğretmenevinde düzenlen çalıştayda yaptığı konuşmada, Artvin’de tarım ve hayvancılık faaliyetlerini değerlendirmek, sektörde yaşanan sorunları ortaya koymak, çözüm önerileri ve üreticileri desteklemek amacıyla 4 farklı alanda çalıştay düzenlendiklerini söyledi.

Doğanay,  Artvin Valiliği olarak su ürünleri, arıcılık, hayvancılık ve bitkisel üretim ve hayvancılık alanındaki projelere ve çalışmalara büyük önem verdiklerini söyledi.

Artvin’in 63 bin 100 hektarlık alanı ile yüzde 9’unu tarım alanlarının oluşturduğuna dikkat çeken Vali Doğanay, “İlimizin yüzde 54’ünü orman arazisi, yüzde 22sini kültür dışı arazi, yüzde 15’ini çayır mera arazisi ile yüzde 9’unu tarım arazisi oluşturmaktadır. Ayrıca ilimiz genelinde Çiftçi Kayıt Sistemine 13 bin 272 üretici kayıtlıdır. Üreticilerinin çoğunluğunu fındık üreticisi oluşturmaktadır. Ayrıca hayvancılık faaliyetleri kapsamında 18 bin 90 işletmede 64 bin 470 adet büyükbaş, bin 397 işletmede 114 bin 993 küçükbaş, bin 788 işletmede 100 bin 206 adet arılı kovan ile 41 işletmede yıllık 680 ton su ürünlerine sahibiz.”dedi.

Tarımsal desteklemeler hakkında bilgi veren Doğanay,” 2003-2015 yıllarında bitkisel üretim desteklemelerinde 223.482.871, hayvancılık desteklemelerinde 44.289.650 ve diğer desteklemeler kapsamında ise 61.709.812 lira olmak üzere toplam 329 milyon 662 bin 333 liralık tarımsal desteklenme sağlanmıştır. Son 13 yılda bitkisel üretim desteklemelerinde yüzde 500, havyacılık desteklemelerinde yüzde 3 bin 400, diğer desteklemelerinde ise yüzde 3 bin 855 artış olmuştur” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise bu tür çalıştayların Artvin’in tarım sektöründeki sorunlarının çözümü noktasında önem arz ettiğini dile getirdi.

Kışla, siyasiler ve bürokratlar olarak çiftçilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesi için gayret göstereceğini kaydetti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur ise kurumun çalışmalarını, faaliyetlerini ve projelerini slayt sunumu eşliğinde yaptı.

İlde düzenledikleri 4 çalıştayda alınan kararlar hakkında bilgi veren Okur, şunları söyledi :

“2016 Mayıs ayında yapılan su ürünleri çalıtayında yol, su ve elektrik sorunları, kiralamalar sırasındaki sorunlar, HES inşaatları, ÇED raporu sorunu, su ürünleri desteklemelerinin iyileştirilmesi, yavru balık desteklemesi ve ilgili kurumlara kararlar ise teknik personel ihtiyacı, soğuk hava deposu ve yeni barajların üretime açılması ile beklemede olan kararlar ise imar iskan izinleri, su ürünleri rehabilitasyon projeleri, yatırımların teşvik edilmesi, tarımsal kredi sorunu, balık yem fabrikası ve işleme tesisi kurulumu kararları alınmıştır.

2017 Şubat ayında düzenlenen Arcılık çalıştayında ise kışlatma alanlarının belirlenmesi (kısmen), konaklama sorunu (kısmen), tarım ilaçlarının zamansız kullanımı, hastalıklarla mücadele, yasal düzenlemeler, kaçak arı ve bal girişi (mevzuat değişikliği gerekli-denetimler sıklaştırıldı) gezginci arıcıların desteklenmesi ve ana arı desteklenmesi karaları alındı.

2017 Mart ayında yapılan Hayvancılık çalıştayında ise, sıvat ihtiyacı, elektrik ihtiyacı, yaban hayvan saldırıları (kısmen elektroşoklu çit dağıtılmıştır), Pazar durumu (kısmen arıcılık için ideal Pazar ortamı oluşturulmuştur), mera hayvancılığı (proje kapsamında ilimiz alınmıştır), göçer hayvancılık, suni tohumlanma ve küpeleme de bitkilerin aktif rol alması, büyükbaş hayvancılık desteklenmesinde birim miktarı tutar azlığı (1 buzağıya yılda 750 lira destekleme veriliyor), işletme kapasitelerin artırılması, kredilendirme sorunu, brucelle hastalığı (destekleme ve aşılama decam ediyor) ve kaliteli damızlık hayvan ihtiyacı karları alındı. Ayrıca ilgili kurumlara sunulan kararlar ise yayla yolları, yayla eski konutlarının durumu, çoban sorunu ve 500 baş düve projeleridir.

2017 Mayıs ayında yapılan bitkisel üretim faaliyetleri çalıştayında ise, fındık üretimindeki sorunlar (kısmen), bitki zararları ve hastalıkları (kısmen), tıbbı aromatik bitkiler uygulama ve araştırma merkezi kurulması (kısmen), Artvin’in tamamının organik bölge kapsamına alınması, genç çiftçilerin desteklemesi, eğitim (kısmen), tarım kireci kullanımı ve Artvin’in bitki flora tespiti kararları alındı. Artvin’in meyve ve yemiş evanterinin çıkarılması ve GEN haritalarının oluşturulması, Artvin’e uygun ürünlerinin yetiştirilmesi, Gen bankasının kurulması, tarımsal sulama problemi, tarımsal sulama problemi, tarımsal üretimde KDV oranı ve kivi birliğinin ticaret yapma yasağı kararları alınarak ilgili kurumlara gönderilmiştir” diye konuştu.

Çalıştaya, Vali Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, kooperatif başkanları ve çiftçiler katıldı.

AVBM